Witam, od pewnego czasu zmagam się z problemem "wyłączania się". Mianowicie gdy ktoś do mnie coś mów

3 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu zmagam się z problemem "wyłączania się". Mianowicie gdy ktoś do mnie coś mówi słucham go, ale w pewnym momencie jestem nieobecna. Mam w głowie pustkę. Jest to niekontrolowane i bardzo utrudnia mi zycie. Nie mogę się na niczym skoncentrować, nawet gdybym bardzo chciala w 100% się skupić to działa to tak samo jak przy rozmowie. Mam dziwne uczucie w głowie, czasami jest to wrażenie ciężkiej głowy. Byłam u neurologa, ale badania nic nie wykazały. Jestem też ciągle zmęczona, mogłabym cały dzień lezec, a czasami mam problemy z pamięcią. (Nie pamiętam co powiedziałam 5min temu). Dodam, że jestem w klasie maturalnej, wiec tez duzo sie uczę, ale niestety problemy z "wyłączaniem sie" uniemożliwiają mi skuteczna naukę.
Czy są jakieś podejrzenia, co mi może dolegać?
Wskazana jest diagnoza neuropsychologiczna.

Dzień dobry,
objawy, które Pani opisuje ("wyłączanie się", problemy ze skupieniem i koncentracją, zmęczenie oraz problemy z pamięcią) mogą wskazywać na przeciążenie poznawcze (dużo nauki, stresująca sytuacja - jest Pani przed maturą). Czasami z racjonalnego punktu widzenia dążymy do jakiegoś celu, robimy wszystko, by go osiągnąć, nie zważając na to, że kończą nam się zasoby, siły, motywacja do pracy, nauki. Kiedy w takim wypadku, kiedy mimo, że "jedziemy na oparach paliwa", nie dajemy sobie chwili wytchnienia, nasz organizm zaczyna pokazywać nam somatycznie, że coś jest nie tak i potrzebuje przerwy. U każdego może się to objawiać w inny sposób, być może u Pani, są to właśnie objawy, które Pani opisuje.
Z drugiej strony moglibyśmy spojrzeć na ten temat głębiej i postarać się poszukać wyjaśnienia, dlaczego akurat te objawy pojawiły się teraz. Wspomniała Pani, że czuje się Pani gorzej "od pewnego czasu". Czy jest Pani w stanie zidentyfikować moment, jakąś konkretną sytuację, po wystąpieniu której te objawy zaczęły się nasilać? Możliwe, że to dałoby nam jakąś wskazówkę, czego może Pani organizmowi brakować lub czemu się buntuje.
Pozdrawiam serdecznie,
Marcel Mitraszewski
Dzień dobry,

Pani opisywane objawy mogą mieć różne podłoża i z pewnością warto kontynuować diagnostykę. Kilka możliwości, które można wziąć pod uwagę, to:

• Problemy z koncentracją i pamięcią związane ze stresem: Jest Pani w klasie maturalnej, co jest bardzo wymagającym okresem w życiu. Chroniczny stres i presja związana z nauką mogą powodować objawy takie jak te, które Pani opisuje. Stres może prowadzić do tzw. „brain fog”, czyli uczucia zamglenia umysłowego.

• Problemy ze snem: Brak odpowiedniej jakości snu może prowadzić do objawów, które Pani opisuje. Często problemy ze snem wynikają ze stresu, niewłaściwej higieny snu lub innych zaburzeń snu.

• Zaburzenia lękowe lub depresja: Zaburzenia te mogą manifestować się objawami fizycznymi i poznawczymi, takimi jak problemy z koncentracją, zmęczenie i trudności z pamięcią. Czasami takie objawy są wynikiem podświadomych lęków lub stanów depresyjnych.

• ADHD: Choć ADHD najczęściej diagnozuje się w dzieciństwie, to zdarza się (tym bardziej u kobiet), że ADHD pozostaje niezdiagnozowane do dorosłości. Objawy mogą obejmować trudności z utrzymaniem uwagi, łatwe rozpraszanie się i problemy z pamięcią krótkoterminową.

• Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS): Pani objawy ciągłego zmęczenia, trudności z koncentracją, uczucie ciężkiej głowy oraz problemy z pamięcią mogą być związane z CFS. Jest to stan, który wymaga kompleksowego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego

Ze względu na to, że Pani badania neurologiczne nie wykazały żadnych nieprawidłowości, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który pomoże dokładniej ocenić Pani objawy i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Specjalista przeprowadzi też szczegółowy wywiad, żeby ustalić, czy trudności faktycznie się dopiero zaczęły czy wcześniej występowały w mniejszym nasileniu, a aktywowały się przy zwiększonym natężeniu stresu.

Psycholog może zaproponować strategie radzenia sobie ze stresem, techniki poprawiające koncentrację i pamięć, a psychiatra ewentualnie farmakoterapię, jeśli okazałaby się to konieczne.

Bardzo ważne jest, aby nie ignorować tych objawów i szukać profesjonalnej pomocy, aby poprawić jakość swojego życia i zdolność do nauki.

Pozdrawiam Serdecznie
Agnieszka Dziąbor