Witam, od pewnego czasu zmagam się z problemem "wyłączania się". Mianowicie gdy ktoś do mnie coś mów

3 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu zmagam się z problemem "wyłączania się". Mianowicie gdy ktoś do mnie coś mówi słucham go, ale w pewnym momencie jestem nieobecna. Mam w głowie pustkę. Jest to niekontrolowane i bardzo utrudnia mi zycie. Nie mogę się na niczym skoncentrować, nawet gdybym bardzo chciala w 100% się skupić to działa to tak samo jak przy rozmowie. Mam dziwne uczucie w głowie, czasami jest to wrażenie ciężkiej głowy. Byłam u neurologa, ale badania nic nie wykazały. Jestem też ciągle zmęczona, mogłabym cały dzień lezec, a czasami mam problemy z pamięcią. (Nie pamiętam co powiedziałam 5min temu). Dodam, że jestem w klasie maturalnej, wiec tez duzo sie uczę, ale niestety problemy z "wyłączaniem sie" uniemożliwiają mi skuteczna naukę.
Czy są jakieś podejrzenia, co mi może dolegać?
Warto byłoby skonsultować się z psychologiem klinicznym z uwagi na niepokojące objawy, które Pani opisuje. Bez pogłębionych badań trudno wnioskować co może Pani dolegać.
Pozdrawiam.
Karolina Krysiewicz-Kamrowska psycholog kliniczny

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Na pewno warto podejść do tematu z różnych stron. Jeśli kwestie neurologiczne zostały wykluczone, warto może zorientować się także od strony psychiatry i psychologa, bo z opisu jednoznacznie nie można orzec, co może być przyczyną.
Może to być przemęczenie, zbyt duża presja, zbyt dużo spraw i myśli jednocześnie, robienie w życiu zbyt dużej ilości spraw, których nie chce się robić lub też może być wiele innych przyczyn, ale tym obszarom przyjrzałbym się w pierwszej kolejności, przynajmniej na podstawie tych informacji, jakie zostały udzielone do tej pory.
Dobry specjalista (lub kilku, jeśli należałoby się udać zarówno do psychologa, jak i psychiatry) powinien udzielić właściwego wsparcia i ewentualnie pokierować do właściwego specjalisty dalej.
Do tematu podszedłbym "na spokojnie", ale jednocześnie nie bagatelizując sprawy, żeby temat nie został odłożony i zostawiony samemu sobie, żeby problem się nie nasilił jeszcze bardziej.
Dzień dobry,
Twoje objawy są dość złożone i mogą mieć wiele przyczyn. Skoro badania neurologiczne nie wykazały żadnych nieprawidłowości, warto rozważyć inne możliwe przyczyny, które mogą wpływać na Twoje samopoczucie i koncentrację. Oto kilka możliwych przyczyn:

Stres i Przeciążenie: Jesteś w klasie maturalnej, co może być bardzo stresujące. Przeciążenie nauką, presja osiągnięć i brak odpowiedniego odpoczynku mogą prowadzić do uczucia zmęczenia, problemów z koncentracją i pamięcią.

Brak Snów: Niedostateczna ilość snu lub niska jakość snu mogą powodować chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią. Upewnij się, że śpisz wystarczająco długo każdej nocy i że sen jest regenerujący.

Problemy Psychiczne: Objawy, które opisujesz, mogą być związane z problemami psychicznymi takimi jak depresja, lęki, czy zaburzenia uwagi (np. ADHD). Warto porozmawiać z psychologiem lub psychiatrą, którzy mogą pomóc w diagnozie i leczeniu.

Niedobory Żywieniowe: Niewłaściwa dieta, brak ważnych witamin i minerałów (np. żelazo, witaminy z grupy B) mogą prowadzić do zmęczenia i problemów z koncentracją. Zrównoważona dieta i ewentualne suplementy mogą być pomocne.

Problemy Hormonalne: Zaburzenia hormonalne, takie jak problemy z tarczycą, mogą również wpływać na Twoje samopoczucie. Warto skonsultować się z endokrynologiem i wykonać odpowiednie badania krwi.

Zaburzenia Neurologiczne i Psychosomatyczne: Nawet jeśli podstawowe badania neurologiczne nic nie wykazały, może być warto przeprowadzić bardziej szczegółowe testy, albo rozważyć możliwość zaburzeń psychosomatycznych, które mogą być reakcją na stres.

Ważne jest, aby nie ignorować tych objawów i kontynuować poszukiwania przyczyn. Proponuję skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który może pokierować Cię do odpowiednich specjalistów, takich jak psycholog, psychiatra, dietetyk czy endokrynolog. Dobrze jest także prowadzić dziennik, w którym zapisujesz swoje objawy, styl życia, dietę, ilość snu i sytuacje stresujące, co może pomóc w identyfikacji wzorców i możliwych przyczyn problemów.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.