Witam, od ponad roku mam powiększony węzeł chłonny tylko za prawym uchem, na oko ma ok. 1cm, jest ru

1 odpowiedzi
Witam, od ponad roku mam powiększony węzeł chłonny tylko za prawym uchem, na oko ma ok. 1cm, jest ruchomy i bezbolesny, przy czym mam wrażenie, że rok temu był trochę mniejszy. To samo z węzłami z tyłu głowy, też są ruchome, ale jest ich kilka blisko siebie, nie bolą, niektóre większe, niektóre mniejsze. Przy tym mam problemy ze skórą głowy, ranki i strupki, oprócz tego nic się nie dzieje. Węzły widziało kilku lekarzy, ale machali na to ręką i mówili, że nie są znacznie powiększone, ruszają się, więc jest dobrze, a poza tym może tak być, jeśli jest się przewlekle zmęczonym, szczególnie w młodym wieku. Badania krwi w normie. Niepokoi mnie fakt, że ten stan utrzymuje się tak długo, lekarze mnie zbywają, a jak można się domyślić naczytałam się o chłoniakach i innych. Warto dodać, że miałam w listopadzie robiony rezonans mózgu i oczodołów bez kontrastu, wszystko dobrze. Czy te węzły mogą być skutkiem problemów ze skóra głowy? Czemu za uchem ten węzeł nie jest powiększony symetrycznie, a tylko z jednej strony?
Nie ma co czytać w internecie - i tak jeśli nie ma się doświadczeń w badaniu, w ocenie to można się tylko zdenerwować. Lekarze nie zbywają, tylko oceniają w badaniu , że węzeł ma charakter odczynowy a nie nowotoworowy- i nawet jeden z lekarzy już tłumaczył, dlaczego tak go klasyfikuje- ze miękki, że ruchomy, ze nieduży i nie rośnie. Wykonywano badania krwi- aby sprawdzić, czy wszystko jest ok - i badania sa prawidłowe. Człowiek nie jest symetryczny w budowie i węzły powiększają się równiez nie symetrycznie, co jest absolutnie w normie. Węzły moga powiększać się wskutek infekcji- oczywiście również tych skórnych, podczas problemów z zębami, także np. przy wychodzeniu kolejnych zębów trzonowych. Jeżeli węzeł już raz się powiększy to rzadko kiedy zmniejsza się do wielkości wyjściowej. Najczęściej pozostaje już taki nieco większy niż inne węzły w okolicy. Jeżeli niepokój związany z wyczuwalnymi węzłami jest bardzo duży pomimo, ze wszyscy uspokajają , to można wykonac badanie usg węzłów chłonnych danej okolicy- np szyi i radiolog określi charakter węzła.