Witam, oglądałem ostatnio film w serwisie YouTube w którym to Lekarz opisuje suplementację witaminow

3 odpowiedzi
Witam, oglądałem ostatnio film w serwisie YouTube w którym to Lekarz opisuje suplementację witaminową w walce z zaburzeniami lękowymi . W przypadku trzech witamin wskazuje dawki w miligramach tj: C 1000 mg , E 800 mg i A 600 mg przez okres 6 tyg , dawka witaminy A wywołała zdziwienie gdy pytałem o nią w aptece , Czy stosuje się takie dawki ? Czy jest to błąd / przejęzyczenie lekarza ?
Zalecana dzienna dawka witaminy A wynosi siedemset mikrogramów dla kobiet i dziewięćset mikrogramów dla mężczyzn. Dawka sześćset miligramów (około dwóch milionów IU) jest znacznie wyższa niż zalecane dawki i może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, a nawet uszkodzenia wątroby. Górna granica bezpieczeństwa wynosi trzy tysiące mikrogramów (dziesięć tysięcy IU) dla dorosłych. Być może w filmie lekarz sugerował dawkę sześćset mikrogramów? Mikrogram to jednostka miary masy w systemie metrycznym. Jeden mikrogram to jedna milionowa (jeden podzielony przez milion) grama. W przypadku witamin i innych składników odżywczych, mikrogramy są często używane do określania małych dawek, które są zwykle wymagane w codziennej diecie.

Zaburzeń lękowych nie wyleczy Pan witaminami. Proszę udać się do psychologa lub psychiatry, którzy pomogą Panu. Dietetyk nie leczy zaburzeń lękowych dietą ani suplementami, natomiast podpowie w jaki sposób umilić sobie dzień poprzez smaczne i odżywcze posiłki, wspomagające pracę układu nerwowego.
W suplementacji zawsze podchodzimy do pacjenta indywidualnie, biorąc pod uwagę jego wywiad zdrowotny i wyniki badania. W trakcie webianrów które prowadzę rzadko podaję dawki, gdybym to zrobiła, załączyłabym badanie naukowe, które potwierdza, że takie dawki były skuteczne.