Witam Państwa, czy rozładowywanie agresji wyłącznie przez oglądanie filmów horrorów jest z punktu w

2 odpowiedzi
Witam Państwa,
czy rozładowywanie agresji wyłącznie przez oglądanie filmów horrorów jest z punktu widzenia psychologii klinicznej normalne? Chodzi o przeżycie i jakby na ekranie i przez ekran...
Dzień dobry,
rozładowanie agresji można uznać za adaptacyjne, jeśli nie krzywdzi się przy tym innych osób lub siebie. Tak, więc rozładowanie agresji przez oglądanie horrorów można uznać za adaptacyjne.
Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski

Oglądanie horrorów jako sposób na rozładowywanie agresji czy przeżywanie trudnych emocji to interesujący temat z punktu widzenia psychologii klinicznej. W psychologii, emocje, które odczuwamy podczas oglądania filmów, mogą pełnić różne funkcje, w tym funkcję katharsis – czyli oczyszczenia. Horrory mogą być jedną z form, w której widz przeżywa lęk, napięcie czy nawet agresję w bezpiecznym środowisku, co pozwala na zrozumienie i przetworzenie tych emocji. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów do rozważenia:

Katharsis: Oglądanie horrorów może pełnić funkcję kathartystyczną, co oznacza, że widzowie poprzez identyfikację z bohaterami i uczestnictwo w przerażających sytuacjach na ekranie mogą doświadczyć uwolnienia negatywnych emocji. Część badań sugeruje, że osoby mogą odczuwać ulgę po oglądaniu horroru, zwłaszcza jeśli film pozwala im na bezpieczne przeżycie silnych emocji, takich jak lęk, gniew czy napięcie.

Desensytyzacja: Z drugiej strony, regularne oglądanie brutalnych scen, w tym horrorów, może prowadzić do zjawiska desensytyzacji, czyli osłabienia reakcji emocjonalnych na przemoc. To zjawisko może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Z jednej strony, może to pomóc w zarządzaniu emocjami, ale z drugiej, może zmniejszać wrażliwość na rzeczywistą przemoc i agresję.

Osobiste motywy: Jeśli dana osoba ogląda horrory w celu przeżywania lub „odgrywania” swojej agresji wyłącznie za pomocą ekranów, psychologia kliniczna sugerowałaby zbadanie głębszych przyczyn tego zachowania. Jeśli ktoś odczuwa wewnętrzne napięcie, złość czy agresję i jedynym sposobem na radzenie sobie z tymi emocjami jest oglądanie brutalnych filmów, może to wskazywać na potrzebę alternatywnych mechanizmów radzenia sobie z emocjami. W takim przypadku warto rozważyć inne techniki zarządzania emocjami, takie jak psychoterapia, trening radzenia sobie ze stresem czy techniki relaksacyjne.

Zróżnicowane metody: W psychologii klinicznej uznaje się, że zdrowe radzenie sobie z agresją czy innymi silnymi emocjami wymaga bardziej zróżnicowanego podejścia. Oglądanie horrorów może być jednym ze sposobów, ale ważne jest, aby nie było to jedynym mechanizmem, na którym osoba polega. Techniki takie jak sport, medytacja, terapia poznawczo-behawioralna, czy kreatywne formy ekspresji (np. pisanie, rysowanie) mogą być bardziej wszechstronnymi sposobami na rozładowywanie trudnych emocji.

Podsumowując, z psychologicznego punktu widzenia, oglądanie horrorów jako forma radzenia sobie z emocjami może być normalne i funkcjonalne w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli pomaga uwolnić napięcie i lęk. Ważne jest jednak, aby nie była to jedyna strategia i żeby osoba miała również inne, zdrowsze mechanizmy radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza jeśli odczuwa wewnętrzną agresję lub gniew.