Witam Państwa, czym różni się od strony klinicznej zaburzenie osobowości zależnej od tzw. współuzale

3 odpowiedzi
Witam Państwa, czym różni się od strony klinicznej zaburzenie osobowości zależnej od tzw. współuzależnienia?
Dzień dobry, współuzależnienie to zaburzony wzorzec adaptacyjny, który może pojawić się w relacji z osobą uzależnioną. Natomiast zaburzenie osobowości zależnej obejmuje całościowy obraz relacji danej osoby i rozwija się tak naprawdę od wczesnej młodości. Oczywiście te dwa obrazy mogą ze sobą współistnieć i wtedy się nasilają. Niestety rozeznanie tych procesów jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego zachęcam do skorzystania z diagnozy psychologicznej, gdzie nie tylko otrzyma się nazwę zaburzenia, ale też rozumienie jak dalej z tym pracować i wsparcie. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Współuzaleznienie dotyczy relacji z konkretna osobą a zależność to coś, co rozwijało się w trakcie zycia jednostki
Witam serdecznie! Różnice między zaburzeniem osobowości zależnej a współuzależnieniem są istotne, szczególnie z klinicznego punktu widzenia, ponieważ dotyczą różnych mechanizmów psychologicznych i objawów, mimo że oba stany mogą prowadzić do nadmiernej zależności od innych osób.

Osoba z zaburzeniem osobowości zależnej ma trwałą potrzebę bycia wspieraną przez innych, co wpływa na większość jej działań i relacji. To zaburzenie osobowości jest uwarunkowane schematami psychicznymi, które rozwijają się na przestrzeni życia.
Taka osoba często podejmuje decyzje lub działania, które podporządkowują ją innym, bez względu na to, czy druga osoba jest uzależniona, czy nie.

Współuzależnienie odnosi się do specyficznego wzorca zachowań i reakcji, który pojawia się u osoby będącej w bliskiej relacji z osobą uzależnioną – od substancji psychoaktywnych, hazardu, pracy lub innych uzależnień behawioralnych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.