Witam Państwa, dlaczego jedna osoba o światopoglądzie pesymistycznym jest zdrowa, a inna ma zaburze

3 odpowiedzi
Witam Państwa,
dlaczego jedna osoba o światopoglądzie pesymistycznym jest zdrowa, a inna ma zaburzenia psychiczne (m. in. depresyjne)? Pytanie wynika z próby zrozumienia choroby.
Aby zdiagnozować depresję muszą być spełnione konkretne kryteria diagnostyczne według obowiązującej klasyfikacji, sam światopogląd pesymistyczny to za mało. Na powstawanie zaburzeń psychicznych wpływ mają różne czynniki, chociażby genetyczne. Przy danym zaburzeniu muszą być spełnione tak samo jak w przypadku depresji konkretne kryteria. Można mieć pesymistyczne nastawienie do świata, z którego będą wynikać pewne trudności, ale nie oznacza to, że od razu rozwiną się z tego zaburzenia. Taka osoba może mieć na przykład obniżone poczucie własnej wartości, nad czym również warto popracować.
Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

Światopogląd pesymistyczny to zaledwie jeden z wielu czynników które mogą przyczynić się do stanów depresyjnych lub lękowych. Wszystko zależy do tego jak wpływa to na indywidualną osobę i czy są dodatkowe czynniki potęgujące obniżające się samopoczucie.

Mówiąc krócej, należy zrozumieć więcej czynników różniących te dwie osoby.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak
Dzień dobry,
Sam pesymizm nie jest chorobą a jedynie pewną postawą wyrażającą na ogół negatywną ocenę osoby co do otaczającej jej rzeczywistości.
Depresja natomiast jest zaburzeniem nastroju, na które składa się szereg różnych objawów i jednym z nich jest faktycznie pesymistyczne myślenie o sobie, przyszłości i o świecie. Samo pesymistyczne nastawienie nie jest jednak wystarczające do diagnozy depresji ani nawet do stwierdzenia jakichkolwiek stanów depresyjnych / obniżenia nastroju. W dodatku nie wszystkie osoby z depresją są osobami pesymistycznymi. Mimo, iż pesymizm faktycznie często ,,towarzyszy'' depresji nie jest on symptomem koniecznym do rozpoznania choroby. Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Etmańska!