Witam Państwa, dlaczego jedna osoba o światopoglądzie pesymistycznym jest zdrowa, a inna ma zaburze

3 odpowiedzi
Witam Państwa,
dlaczego jedna osoba o światopoglądzie pesymistycznym jest zdrowa, a inna ma zaburzenia psychiczne (m. in. depresyjne)? Pytanie wynika z próby zrozumienia choroby.
Witam,
Wynika to z tego, że przyczyn zaburzeń psychicznych, w tym depresyjnych jest więcej, niż tylko pesymizm czy negatywne wizje. Wspomina się tutaj o uwarunkowaniach i tendencjach powstałych już w okresie dzieciństwa, o nieumiejętności radzenia sobie ze stresem i napięciem, o trudnych nieprzepracowanych i niewyrażonych emocjach, o uwarunkowaniach także genetycznych (przekazywanych z pokolenia na pokolenie). Do tego może dojść to, o czym Pani wspomina czyli- światopogląd pesymistyczny. A zatem samo negatywne postrzeganie nie musi powodować zaburzeń oraz depresji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W depresji jest tzw. postrzeganie tunelowe. Wtedy docierają do osoby głównie negatywne bodźce. Osoba cierpiąca na depresję jak radar wyłapuje wszystkie negatywne przekazy i na nich skupia uwagę. Jeśli ktoś zawrze w swojej wypowiedzi 99% pozytywnych treści, a 1 % negatywnych, to osba z depresją zawiesi się na tym 1%. Nie oznacza to, że takie postrzeganie tunelowe występuje ciągle. Występuje w czasie epizodu depresyjnego, Poza epizodami taki człowiek wychodzi z tunelu. Owszem jest bardziej wyczulony na negatywne bodźce, ale nie tak jak w czasie epizodu.
Dzień dobry,

W typowych łagodnych, umiarkowanych lub ciężkich epizodach depresyjnych Pacjent cierpi z powodu obniżenia nastroju, ubytku energii, zmniejszenia aktywności. Zmniejszone jest odczuwanie przyjemności, zakres zainteresowań, koncentracja może być obniżona, często pojawia się znaczne zmęczenie, nawet po małym wysiłku. Sen jest zwykle zaburzony (nadmierna senność lub bezsenność), apetyt zazwyczaj obniżony, co wiąże się ze spadkiem wagi. Samoocena i pewność siebie są niemal zawsze zmniejszone, nawet w łagodnych stanach depresyjnych pojawiają się idee winy i małej wartości. Obniżenie nastroju nie ulega większym zmianom w kolejnych dniach, jest niezależne od bieżących wydarzeń, mogą mu towarzyszyć utrata zainteresowania przyjemnością i obniżenie zdolności do jej przeżywania, wczesne budzenie się (kilka godz. wcześniej niż zwykle), narastanie depresji w godz. porannych, wyraźne zahamowanie psychoruchowe, pobudzenie ruchowe, utrata apetytu, ubytek mc. i utrata libido.
Aby, powoli wnioskować, iż dany Pacjent cierpi na epizod depresyjny objawy muszą występować 14 dni.
Natomiast, myślenie pesymistycznie to obiektyw na świat. Czy może rozwinąć się z tego depresja? tak. Pracowałam z Pacjentem chorującym na depresję, który był jednocześnie pesymistą, to się nie wyklucza. Czy pesymizm oznacza depresję? Nie
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna/psychoterapeutyczna (kolejna wizyta) - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.