Witam Państwa, jakie emocje i nastrój powinny panować tuż przed aktem erotycznym lub autoerotycznym

1 odpowiedzi
Witam Państwa,
jakie emocje i nastrój powinny panować tuż przed aktem erotycznym lub autoerotycznym (zaraz przed jego podjęciem) aby można było to nazwać, że jest w normie seksuologicznej i medycznej? Po prostu chodzi, że takie czynności erotyczne są normalne pozbawione patologii w rozumieniu medycznym, seksuologiczny, psychologicznym.
Wszystko zależy od przyjętych norm seksuologicznych. W przypadku normy klinicznej (medycznej) mamy do czynienia z "normalnym" zachowaniem w momencie gdy zachowania i praktyki seksualne są co najmniej tolerowane, czyli mogą ograniczać co prawda utrudniać dobór partnera (ze względu na nietypowe zachowania i praktyki seksualne). Dla przykładu osobie, która preferuje praktyki BDSM ciężej będzie znaleźć partnera, który podziela w pełni jej/jego upodobania w tym zakresie. Mamy jeszcze normę optymalną oraz akceptowaną, z czego ta pierwsza ogranicza się właściwie tylko do stosunków dopochwowych u osób heteroseksualnych. Druga zaś obejmuje wszystkie praktyki, które nie utrudniają funkcjonowania i rozwoju oraz nawiązywania relacji. Takie jak chociażby kontakty oralne czy masturbacja.

Odpowiadając więc na pytanie, ciężko jest stwierdzić jakie emocje i nastrój powinny panować tuż przed aktem erotycznym lub autoerotycznym. Na pewno powinno pojawić się podniecenie seksualne, w jaki sposób jest ono okazywane na zewnątrz jest sprawą dosyć indywidualną. Jeśli jednak emocje związane z aktem erotycznym wywołują niepokój to należałoby skonsultować się z psychologiem seksuologiem lub lekarzem seksuologiem, który przeprowadzi wywiad seksuologiczny i wdroży odpowiednie oddziaływania edukacyjne i ewentualnie terapeutyczne w razie potrzeby.