Witam Państwa, mam nietypowe pytanie Proszę bardzo mi odpowiedzieć czy z punktu oceny psychiatri

2 odpowiedzi
Witam Państwa,
mam nietypowe pytanie

Proszę bardzo mi odpowiedzieć czy z punktu oceny psychiatrii poniższe jest prawidłowo rozumiane:

1. W fobii społecznej unika się specyficznej socjalnej sytuacji społecznej konkretnie z powodu nadmiaro lękowej niekorzystnej oceny zachowania

2. W zaburzeniach osobowości unikającej unika się we wszystkich sferach sytuacji społecznych z powodu sztywnego szablonu postępowania

3. W cechach typowych zaburzeń depresyjnych unika się sytuacji społecznych z powodu głownie braku sił i ochoty do życia

4. W skrajnym introwertyźmie unika się sytuacji społecznych z powodu głównie preferowania passywnej postawy wobec świata zewnętrznego, skłonności internalizujących i introspekcyjnych oraz szybkiej utraty energii przy ekstrawertyźmie

5. W nieśmiałości unika się sytuacji z powodu odczucia niezręczności lecz bez poziomu objawów klinicznych zaburzeń

6. W wyborze światopoglądowym np. religijnych (zakonnym, itp.) unika się sytuacji społecznych z powodu reguły życia pomimo różnych charakterów

Tylko punkty 1, 2, 3 mają postać psychiatryczną, a punkt 4, 5 może być normatywne i nienormatywne gdy ich stopień "służy" lub wynika z zaburzeń psychiatrycznych, natomiast punkt 5 nie jest patologią lecz może stanowić problem psychologiczny lub "preludium" do dysfunkcji, odseparowany punkt 6 może przebiegać prawidłowo lub nieprawidłowo

dodatkowo do punkru 2:
- wybiórcze cechy o lekkim lub umiarkowanym stopniu z zaburzeń osobowości unikającej mogą wchodzić w skład zaburzeń osobowości mieszanych jednak stanowią problem kliniczny

?
Tak sobie myślę, że znając powód tego pytania łatwiej byłoby odpowiedzieć. Odpowiedź pewnie też by się różniła.

Witam serdecznie,

Postaram się odpowiedzieć na Pańskie pytanie z punktu widzenia psychiatrii i psychoterapii.

1. Fobia społeczna: Zgadza się, w fobii społecznej osoby unikają specyficznych sytuacji społecznych z powodu intensywnego lęku przed negatywną oceną przez innych. Ten lęk jest głównym motywatorem unikania i jest kluczowym objawem diagnostycznym tej choroby.

2. Zaburzenia osobowości unikającej: Również się zgadza. Osoby z tym zaburzeniem mają skłonność do unikania różnych sytuacji społecznych z powodu sztywnego wzorca postępowania oraz intensywnego lęku przed krytyką i odrzuceniem. To unikanie jest bardziej globalne i dotyczy wielu sfer życia.

3. Zaburzenia depresyjne: Unikanie sytuacji społecznych z powodu braku energii, motywacji oraz anhedonii (braku zdolności do odczuwania przyjemności) jest częstym objawem depresji. Ten brak sił i ochoty do życia często prowadzi do wycofania się z życia społecznego.

4. Skrajny introwertyzm: Introwertyzm nie jest sam w sobie patologią, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić do unikania sytuacji społecznych z powodu preferencji introspekcyjnych, szybkiego zmęczenia w sytuacjach społecznych oraz skłonności do internalizowania emocji. Może to być normatywne, ale jeśli prowadzi do znacznych trudności w funkcjonowaniu, może stać się problemem klinicznym.

5. Nieśmiałość: Nieśmiałość sama w sobie nie jest patologią, lecz cechą osobowości. Może prowadzić do unikania sytuacji społecznych z powodu uczucia niezręczności, ale nie osiąga poziomu klinicznego. Może jednak stanowić problem psychologiczny i w niektórych przypadkach może być wstępem do bardziej poważnych zaburzeń lękowych.

6. Wybory światopoglądowe: Unikanie sytuacji społecznych z powodów religijnych lub innych wyborów światopoglądowych jest zwykle związane z regułami życia danej grupy, a nie z patologią. Może to przebiegać prawidłowo, jeśli jest świadomym wyborem jednostki zgodnym z jej wartościami i przekonaniami, ale w niektórych przypadkach może być to także wyrazem patologii, jeśli towarzyszy temu sztywność i brak adaptacyjności.

Dodatkowo do punktu 2:
- Wybiórcze cechy o lekkim lub umiarkowanym stopniu z zaburzeń osobowości unikającej mogą wchodzić w skład zaburzeń osobowości mieszanych i mogą stanowić problem kliniczny, jeśli wpływają negatywnie na funkcjonowanie jednostki w różnych sferach życia. W takich przypadkach diagnoza może być bardziej skomplikowana i wymagać bardziej złożonego podejścia terapeutycznego.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna. Jeśli ma Pan/Pani dalsze pytania, proszę śmiało pytać.