Witam Państwa, mam pytanie - dlaczego sama psychodukacja i świadomość problemów psychiatrycznych (g

3 odpowiedzi
Witam Państwa,
mam pytanie - dlaczego sama psychodukacja i świadomość problemów psychiatrycznych (gł.zaburzenia depresyjne, lękowe) jest niewystarczająca (nie pytam o psychoterapię i farmakloterapię,która też niewiele wnosi)? Proszę bardzo tylko nie pisać (od góry mi znane), że zależy od chęci pacjenta, modyfikacji leków, zmiany terapeuty, itp. chodzi o to, że niewiele daje także z tych rzeczy; w niektórych krajach nawet kwalifikują chorych na depresyjność do eutanazji - oczywiście nie jest to mój światopogląd, a portal tu do ocen moralnych...)
Psychoedukacja jest niewystarczajca, gdyż sama wiedza nie prowadzi do zmiany. Dobrze obrazuje to fakt, że wiele osób wie na czym polega zdrowe odżywianie i wie o tym, jak ważne jest to dla ich zdrowia, a mimo wszystko wieczorami jedzą chipsy i popijają cole przed telewizorem. Zmiana jest o doświadczeniu. O wierze, nadziei, poczuciu sprawczości. Najbardziej rekomendowaną obecnie metodą leczenia zaburzeń psychicznych jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Pierwsze ma za zadanie ustabilizować biochemię w mózgu i dzięki temu ustabilizować nastrój, zaś psychoterapia jest właśnie o doświadczaniu i budowaniu potencjału do podejmowania kroków prowadzących do zmiany.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, do czego są niewystarczające ? , zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Psychoedukacja i świadomość problemów psychiatrycznych to ważne elementy leczenia, ale same w sobie rzadko prowadzą do trwałej poprawy, ponieważ nie ingerują w mechanizmy psychologiczne, emocjonalne i biologiczne leżące u podstaw zaburzeń. Rozumienie problemu nie wystarczy, gdy osoba z depresją czy lękiem jest „uwięziona” w mechanizmach, które utrwalają jej cierpienie – jak ruminacje, unikanie czy biologiczne zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Na przykład, świadomość, że ruminacje pogłębiają depresję, nie sprawia, że pacjent automatycznie przestaje je mieć. Należy jednak przyznać, że nawet psychoterapia nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wynika to z wielu czynników – od nasilenia objawów, przez brak zgodności pacjenta z metodą terapeutyczną, aż po ograniczenia samej terapii w przypadkach ciężkich, przewlekłych zaburzeń. W takich sytuacjach włącza się farmakoterapię lub inne metody wsparcia, ale i te bywają niewystarczające, szczególnie gdy leczenie jest oporne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.