Witam Państwa, Proszę bardzo mi wyjaśnić w jakim stopniu zaburzenia depresyjne oraz lękowe (nerwic

2 odpowiedzi
Witam Państwa,
Proszę bardzo mi wyjaśnić w jakim stopniu zaburzenia depresyjne oraz lękowe (nerwicowe) wpływają na inteligencję?
Dzień dobry,

zaburzenia depresyjne i lękowe nie wpływają na poziom inteligencji, wpływają jednak na tzw. funkcje poznawcze - pamięć i koncentrację. Doświadczając epizodu depresyjnego czy zaburzenia lękowego możemy mieć wrażenie, że jesteśmy mniej inteligentni niż wcześniej, ale wynika to właśnie z zaburzeń koncentracji i pamięci, nie z utraty IQ. Szczęśliwie po wyleczeniu zaburzenia lękowego czy depresyjnego wszystko wraca do normy.

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie okaże się pomocne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Zaburzenia depresyjne oraz lękowe mogą mieć wpływ na funkcje poznawcze i inteligencję, jednak jest to bardziej złożone i zależy od wielu czynników. Osoby cierpiące na depresję i zaburzenia lękowe często doświadczają trudności z koncentracją i utrzymaniem uwagi. Mogą mieć trudności z przetwarzaniem informacji i skupianiem się na zadaniach, co może wpłynąć na ich zdolność do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Osoby z takimi zaburzeniami mogą także mieć trudności w zapamiętywaniu informacji lub utrzymywaniu ich w pamięci krótkotrwałej. Dodatkowo depresja i lęki mogą ograniczać kreatywność i zdolność do generowania nowych pomysłów. Osoby te często doświadczają myśli negatywnych i pesymistycznych, co może hamować proces twórczy. Zaburzenia depresyjne mogą też spowalniać tempo myślenia, co wpływa na szybkość przetwarzania informacji i podejmowania decyzji. Z kolei w zaburzeniach lękowych natomiast tempo myślenia może być przyspieszone z powodu nadmiernego napięcia i niepokoju.
Wpływ zaburzeń depresyjnych i lękowych na inteligencję może być różny w zależności od stopnia nasilenia, czasu trwania, skuteczności leczenia i innych czynników indywidualnych. Warto zaznaczyć, ż te zaburzenia wpływają na funkcje poznawcze, ale niekoniecznie na same zdolności intelektualne danej osoby. Zarówno depresję, jak i zaburzenia lękowe można skutecznie leczyć za pomocą psychoterapii i farmakoterapii.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.