Witam Państwa u mojej Mamy w tomografii komputerowej jamy brzusznej wyszły dwie torbielowate zmiany

1 odpowiedzi
U mojej Mamy w tomografii komputerowej jamy brzusznej wyszły dwie torbielowate zmiany ogniskowe w trzonie trzustki.... boje się o Nia bardzo. Ma apetyt, nie chudnie nie ma nudności... wszystkie inne parametry trzystki są ok morfologia jest ok. Mama miała polipa na macicy wycięto go wszytsko wyszło dobrze w hist pacie. Nie ma powiększonych węzłów chłonnych czy mam powód by się martwić?
Zmiany torbielowate trzustki to dość częste zmiany wykrywane w różnych grupach wiekowych. W przypadku zmian małych lub bardzo małych które mają mniej niż 1cm czesto trudno jest jednoznacznie określić ich charakter na podstawie badania tomografii czy też rezonansu, w takich sytuacjach w zaleznosci od stanu klinicznego często proponowanym rozwiązaniem są okresowe badania kontrolne TK lub MR. Statystycznie większość drobnych zmian torbielowatych wykrywanych w tomografii czy rezonansie stanowią niegroźne zmiany pozapalne lub nowotwory o niewielkim stopniu złośliwości których obserwacja pozwala na ewentualne wdrozenie leczenia operacyjnego w przypadku ich powiększania się.