Witam Państwo [co się dzieje z innymi emocjami (afektami) podczas epizodu depresyjnego i chroniczneg

2 odpowiedzi
Witam Państwo [co się dzieje z innymi emocjami (afektami) podczas epizodu depresyjnego i chronicznego nastroju obniżonego lub drażliwego (gdzieś te emocje są w "latencji")]?
Dzień dobry, na tak zadane pytanie można szukać odpowiedzi w budowie i funkcjonowaniu naszego mózgu. Badania, dzięki którym wiemy jak funkcjonuje mózg człowieka chorego na depresję pokazują, że w czasie tej choroby odczuwanie emocji ogranicza się do przeżywania emocji negatywnych, nawet w odpowiedzi na neutralne bodźce. W efekcie występuje obniżony nastrój, anhedonia, drażliwość. Przyczyną jest zaburzone funkcjonowanie struktur mózgu, które odpowiadają za regulację emocji. Farmakoterapia, czyli dobrze dobrane leki i oddziaływania psychoterapeutyczne powodują normalizację czynności mózgu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, chronicznie obniżony nastrój to bardzo poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Dzieje się tak dlatego, że osoba pogrążona w stanach i myślach oddolnych, właściwie zatraca radość i satysfakcję, jaką człowiek zdrowy może czerpać z codzienności. Często obniżeniu towarzyszy lęk, myślenie krytyczne, przyglądanie się swoim porażkom, niezdolność do wykonania najprostszych czynności. Jak można się domyślić afekt w takiej sytuacji jest bardzo bolesny, czasem przytępiony.
Osoby, doświadczające depresji, często porównują ją z "czarną dziurą", w której nie ma nic, poza niemocą.
Dodatkowo pojawia się anhedonia, która jest niczym innym, jak utratą zainteresowania i odczuwanej przyjemności tam, gdzie wcześniej się pojawiała, świat obojętnieje.
W obliczu takiego cierpienia, czasem ciężko jest samodzielnie szukać pomocy, bo to również wiąże się z publiczną ekspozycją i emocjonalnym wysiłkiem. Na szczęście dobrze dobrane leki dość szybko wyrównują nastrój do bezpiecznego poziomu, zwracając osobie cierpiącej choć podstawowy komfort życia.
Pozdrawiam serdecznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.