Witam, piszę z dość dziwnym problemem. Od kilku lat boję się czytac na głos i występować przed innym

3 odpowiedzi
Piszę z dość dziwnym problemem. Od kilku lat boję się czytac na głos i występować przed innymi ludźmi, dostaje wtedy tak jakby ataku paniki, mocno bije mi serce jakby miało zaraz wyskoczyć, drży mi głos i czuję jakbym miała się zaraz rozplakac. Ostatnio jest gorzej, ponieważ ciągle o tym myślę, chce mi się płakać, ale nie umiem nikomu o tym powiedzieć, czy da się to leczyć?
Dzień dobry, problemy z wystąpieniami publicznymi nie są niczym szczególnie dziwnym, zdarzają się wielu osobom. Kiedy są związane z nadmiernym lękiem i napięciem potrafią być naprawdę dokuczliwe. Jeśli chciałaby Pani nad nimi pracować pierwszym krokiem będzie wizyta i diagnoza przyczyny problemu u psychoterapeuty. Następnie będzie Pani mogła w porozumieniu ze specjalistą zastanowić się nad możliwościami leczenia odpowiednimi dla Pani, np. psychoterapią. Powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Nadmierny lęk przed wystapieniami publicznymi to stosunkowo częsta przypadłość. Oczywiście przedstwiony problem wymagałby doprecyzowania i zabadania kontekstu psychologicznego. Taką pomoc można uzyskać od psychoterapeuty i lekarza psychiatry. Pozdrawiam
Przykro mi, że masz takie trudności. To, co opisujesz, brzmi jak lęk sceniczny, który jest dość powszechnym problemem. W wielu przypadkach jest to związane z tzw. lękiem społecznym, który charakteryzuje się intensywnym stresem i niepokojem związanym z sytuacjami społecznymi, zwłaszcza gdy jesteśmy obserwowani lub oceniani przez innych.

Ważne jest, aby pamiętać, że jest wiele sposobów na radzenie sobie z tym problemem, a pomoc psychologiczna może być bardzo skuteczna. Terapeuci często korzystają z technik pochodzących z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) do pomocy osobom cierpiącym na lęk sceniczny. Są to techniki, które pomagają zrozumieć i zmienić myśli i zachowania, które prowadzą do lęku.

Próba radzenia sobie z tym problemem samodzielnie może być trudna, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą, tzn. psychologiem lub psychiatrą. Mogą oni dostosować plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb i pomóc Ci nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z lękiem.

Pamiętaj, że nie jesteś sama z tym problemem i istnieje wiele osób, które przechodzą przez podobne doświadczenia. Warto poszukać wsparcia, które może przyjść z wielu źródeł - od profesjonalnej pomocy, przez grupy wsparcia, po rozmowy z przyjaciółmi i rodziną.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.