Witam. Piszę z kilkoma pytaniami. 1. Czy dziecko (chłopiec) urodzone 40 tygodniu ciąży z wagą 2770g

1 odpowiedzi
Witam. Piszę z kilkoma pytaniami.
1. Czy dziecko (chłopiec) urodzone 40 tygodniu ciąży z wagą 2770g i długością 52 cm jest zaliczane do dzieci hipotroficznych?
2. U którego dziecka wystąpiła większa hipotrofia u chłopca z 37 tygodnia ciąży z wagą 2490g i długością 47cm czy u chłopca z 40 tygodnia ciąży 2770g i 52cm?
3. Dlaczego niektórzy lekarze uważają, że dziecko z hipotrofią to dziecko poniżej 2500g w ciąży (donoszonej więc od 37 tygodnia), a bardziej zorientowani specjaliści za dziecko hipotroficzne uważają każde dziecko urodzone poniżej 10 centyla ?
Hypotrofia u noworodka to zbyt niska waga urodzeniowa w stosunku do czasu trwania ciąży. Może dotyczyć noworodka donoszonego i wcześniaka. Wzrost nie ma nic do rzeczy, chociaż wraz z obwodem główki może dookreślać hipotrofię jako symetryczną lub niesymetryczną. Granica 2500 g wywodzi się z historii medycyny i obecnie służy do szybkiego przesiewu hypotrofia/ norma. Dla udokumentowania rzeczywistej hypotrofii posługujemy się siatkami centylowymi, które są inne dla dzieci donoszonych i inne dla przedwcześnie urodzonych. Pomiędzy 10-90 centylem to szeroka norma. Przedział pomiędzy 3-10 centylem określimy jako zbyt niska waga czyli hypotrofia. Poniżej 3 centyla to skrajna hypotrofia.
Odpowiadając na pytania: U obu chłopcó mamy do czynienia z hypotrofią. Chłopiec 40 tygodni przy wadze 2770 g jest w okolicach 3 centyla, chłopiec 37 tygodni z masą 2490 g mieści się w granicach 8 centyla. Matematycznie 3 jest mniejsze niż 8 czyli większym hypotrofikiem jest ten urodzony w 40 tygodniu, mimo, że teoretycznie ma większą masę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.