Witam. Piszę z problemem, który dotyka mnie bardzo mocno i potrzebuję sobie z nim poradzić. Jestem w

4 odpowiedzi
Witam. Piszę z problemem, który dotyka mnie bardzo mocno i potrzebuję sobie z nim poradzić. Jestem w szczęśliwym związku od 3 miesięcy. Bardzo szybko załapalismy ze sobą bardzo dobry kontakt. Mamy podobne zainteresowania, poglądy czy spojrzenie na przyszłość. Pewnego razu absolutnie losowo zadałem sobie pytanie czy na pewno ją kocham. I tu pojawia się problem, mianowicie mam dużą blokadę w głowie, która nie potrafi powiedzieć tak (warto dodać, że tyczy się to samo brata czy mamy). W myślach wszyscy nic nie znaczą i są dla mnie obojętni mimo, że wiem że ich kocham, jednak moja dziewczyna jest dla mnie najważniejsza w dorosłym życiu i o nią najbardziej to przeżywam. Potrafię maniakalnie mieć myśli że jej nie kocham, że nie mogę z nią być, że nie jestem szczęśliwy. Mimo, że wiem iż są to myśli nieprawdziwe, niechciane to nadal mnie nawiedzają. Próbuje je wypędzać, ignorować ale to są rozwiązania krótkoterminowe, które i tak kończą się tym, że to wraca. Tak samo z moją rodziną. Myśl, że mogłoby ich nie być nie robi na mnie żadnego wrażenia, wprawia mnie w totalną obojętność. Te niechciane myśli na temat mojej miłości życia powodują ataki paniki, płaczu (mój sposób na odreagowanie, odbedzenie myśli), bóle głowy i brzucha. Dodam, że ona doskonale wie o tych myślach bo sam jej o nich powiedziałem bo bardzo ją kocham i chce być z nią szczery. Daje mi pełne wsparcie i zrozumienie. Zasugerowało, że może to być OCD, gdyż sama miała podobna sytuację u swojego znajomego a jej tata miał depresję. Medytacja nie pomaga, zrezygnowałem z kofeiny. Wiem, że kocham ją i ich i chce być szczęśliwy i wolny od tych myśli i od tej obojętności. Proszę o pomoc...
Dzień dobry, w pierwszej połowie opisuje Pan problem jakim jest blokada i niepewność co do miłości. Pod koniec natomiast deklaruje Pan bardzo silną miłość do partnerki i to w jaki sposób Pan to opisał cechuje raczej duża pewność co do własnych uczuć.
Emocja lęku może powodować sprzeczne myśli, poczucie zobojętnienia jako strategie radzenia sobie z emocjami i uczuciami.
Polecam udać się do psychoterapeuty aby móc z pomocą specjalisty poprzyglądać się tym emocjom, poznać je i zrozumieć - to może doprowadzić do akceptacji, która jest nam tak potrzebna aby czuć równowagę.
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Moje pierwsze wrazenie to ze wszystko jest ok :) mysli to mysli - w niektorych kulturach i filozofiach rozwazne sa tylko tak samo jak zmysly i bodzce z nich dochodzace. Innym sposobem patrzenia na to jest to ze nie kazda mysl jest prawdziwa", czyli ze ja nie jestem swoja mysla. Uczucia to nie mysli- czujemy to tak jak Pan mowi. Biorac jednak pod uwage ze sytuacja eskaluje i ma Pan trudnosci z tą niespojnoscią to dobrze byloby udac sie do terapeuty i o tym porozmawiac. Poza tym szczerość, a nie radzenie sobie z wlasnymi trudnosciami to dwie rozne sprawy... pozdrawiam serdecznie.
Na podstawie opisu, który przedstawił Pan, mogą to być objawy zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. Zalecam skonsultowanie się z psychoterapeutą, który pomoże Panu zrozumieć i przepracować te niechciane myśli. Może Pan skorzystać również z terapii poznawczo-behawioralnej, która jest skuteczną metodą leczenia tego zaburzenia. Ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy, aby poprawić jakość życia i relacji z najbliższymi. Pozdrawiam
Zgadzam się z tym, co napisała Joanna Leo - wszystkim nam do głowy przychodzą różne myśli i to jest ok. Problem pojawia się wtedy, kiedy jesteśmy pochłonięci niektórymi z nich i zaczynamy uznawać je za fakty, wchodząc z nimi w tzw.fuzję. Tracimy kontakt z tym co jest tu i teraz oraz odczuwamy przytłaczające emocje. Czym są natrętne myśli i jak sobie z nimi radzić może poczytać Pan w poradniku, który znajdzie w wyszukiwarce Pan pod hasłem: "zaraz stanie się coś strasznego". Jednak warto skorzystać tu również z pomocy psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego (także ACT czy DBT). Pozdrawiam serdecznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.