Witam. Po zabiegu podwiązania przewodu Batolla w dzieciństwie, obowiązuje mnie profilatyka zapalen

5 odpowiedzi
Witam.
Po zabiegu podwiązania przewodu Batolla w dzieciństwie, obowiązuje mnie profilatyka zapalenia wsierdzia. Niedługo czeka mnie ekstrakcja trzech zębów oraz piaskowanie a wiem, że przed tymi zabiegami niezbędne jest wzięcie antybiotyku. Jaki to dokładnie powinien być antybiotyk i czy może mi go przepisać lekarz internista? Czy obowiązują mnie jeszcze jakieś inne zachowania profilaktyczne przed zabiegami dentystycznymi?
Witam
Każdy internista wie jaki antybiotyk powinien zaordynować. Proszę sie nie martwić
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Najnowsze wytyczne bardzo ograniczaja profilaktyke antybiotykowa zapalenia wsierdzia i w przypadku zamknietego przewodu Botalla nie ma aktualnie takich wskazan.
Po zabiegu podwiązanie przewodu Botala w dzieciństwie nie obowiązuje profilaktyka zapaleniach wsierdzia do końca życia, a wiec nie wymagana jest rownież przed ekstrakcją ii piaskowaniem zębów
Zgodnie z ostatnimi zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2015 profilaktykę antybiotykową należy rozważyć u pacjentów najwyższego ryzyka IZW:
1. Pacjenci ze sztuczną zastawką, w tym wszczepioną przezskórnie lub pacjenci,
u których do naprawy zastawki użyto sztucznego materiału
2. Pacjenci po przebytym epizodzie IZW
3. Pacjenci z wrodzoną wadą serca
a) z wrodzoną wadą siniczą
b) po operacji naprawczej wrodzonej wady serca z zastosowaniem sztucznego materiału zarówno podczas zabiegu chirurgicznego, jak i z użyciem technik przezskórnych do 6 miesięcy po zabiegu lub przez całe życie, jeśli pozostał rezydualny przeciek lub
niedomykalność zastawki.
Nie zaleca się profilaktyki antybiotykowej w żadnej innej wadzie zastawkowej lub
wrodzonej wadzie serca.
Wynika z tego, że obecnie nie wymaga Pan/Pani profilaktyki antybiotykowej o ile nie ma rezydualnego przecieku przez przewód Botalla, wtedy ewentualnie amoksycylina lub ampicylina 2 g doustnie 30-60 minut przed zabiegiem, a w przypadku uczulenia klindamycyna 600 mg doustnie
Dzień dobry! W ciągu ostatnich kilku lat zalecenia odnośnie profilaktyki infekcyjnego zapalenia wsierdzia uległy znacznemu złagodzeniu, aktualnie należy rozważyć podanie antybiotyku po zabiegach korekcji wad wrodzonych z użyciem sztucznego materiału jedynie w ciągu 6 miesięcy po zabiegu lub dożywotnio, jeśli pozostał resztkowy przeciek. W praktyce jednak obawa przed wykonywaniem zabiegów u pacjentów takich jak Pani/Pan bez osłony antybiotykowej jest tak duża, że zazwyczaj zleca się antybiotyk za każdym razem. Lekiem pierwszego wyboru jest amoksycylina (np. Augmentin) 2 g jednorazowo 30-60 minut przed zabiegiem, a w przypadku uczulenia na penicylinę klindamycyna 600 mg podane jak wyżej. Recepty na oba leki może wypisać zarówno internista jak i stomatolog. Żadne inne zachowania profilaktyczne przed zabiegiem nie obowiązują, na co dzień obowiązuje ścisła higiena jamy ustnej i skóry oraz przeglądy stomatologiczne co pół roku.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.