Witam. Pół roku temu wróciłem do kraju z rodziną po 15 latach emigracji. Od tego czasu jestem nerwow

4 odpowiedzi
Witam. Pół roku temu wróciłem do kraju z rodziną po 15 latach emigracji. Od tego czasu jestem nerwowy, permanentnie smutny, nie lubię wychodzić z domu. Zaniedbuję relacje z dziećmi. Wszystko mnie drażni. Sklepy, sąsiedzi, kierowcy, rodzina…
Nic nie sprawia mi radości jak kiedyś. Schudłem kilka kg mimo, że sporo jem.
Pod mostkiem cały czas czuję lekki ucisk. Mam często gonitwe myśli związaną z życiem poza Polską.
Czy to depresja?
Dzień dobry,
Przykro mi słyszeć, że przechodzisz przez takie trudności. Opisujesz wiele objawów, które mogą sugerować, że możesz doświadczać depresji lub innego rodzaju problemu emocjonalnego, takiego jak lęk. Twoje uczucia smutku, drażliwości, unikanie kontaktów z bliskimi, utrata wagi, problemy z jedzeniem oraz gonitwa myśli to symptomy, które mogą wskazywać na poważniejszy problem.

Z tej pozycji mogę jedynie zasugerować kilka kroków, które mogą Ci pomóc:

Konsultacja z profesjonalistą: Najważniejszym krokiem będzie skontaktowanie się z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista pomoże Ci dokładnie zrozumieć, co się dzieje, postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.

Wsparcie od rodziny: Jeśli to możliwe, porozmawiaj o swoich uczuciach z bliskimi. Ich wsparcie może być nieocenione w tym trudnym czasie.

Dbanie o zdrowie fizyczne: Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Relaksacja i techniki oddechowe: Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, yoga czy głębokie oddychanie, może pomóc w redukcji stresu.

Unikanie izolacji: Choć może być to trudne, staraj się utrzymywać kontakty społeczne, nawet jeśli na początku jest to tylko w małych ilościach.

Dzień dobry, opisane przez Pana objawy wskazują na zaburzenia nastroju i zaburzenia adaptacyjne związane ze stresem/zmianą, jaka nastąpiła w życiu Pana i Pana rodziny. Zachęcam do skonsultowania się z lekarzem psychiatrą, ponieważ 6 miesięcy to długi okres czasu, od kiedy Pan cierpi i najlepiej jak najszybciej zacząć leczenie. Sądzę, że warto także rozważyć podjęcie psychoterapii, aby przyjrzeć się przyczynom takiej reakcji na powrót do kraju oraz wypracować nowe, sprzyjające zdrowiu sposoby radzenia sobie ze zmianą.
Dzień dobry, jest Pan aktualnie w zmianie i towarzyszący takiemu stanowi niepokój jest stanem dość częstym. Zbyt dużo nowego, prawdopodobnie wiele decyzji do podjęcia, oswojenie się z otoczeniem i nowymi warunkami to potrafi przytłoczyć. Dodatkowo mimowolne porównania do tego co było, czy zmiany są na plus? czy może nie jest Pan czegoś pewien? Istotne są rozmaite okoliczności. Pytań jest wiele. Warto porozmawiać z kimś kto jest w stanie Panu je zadać, by miał Pan większą świadomość co za owym rozdrażnieniem stoi.
Ale ponieważ pisze Pan że chudnie, i mimo, że to być może stres, warto zrobić kontrolne badania i sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia najlepiej po rozmowie z internistą. Przyczyn rozdrażnienia, które Pan opisuje jest wiele i nie koniecznie jest to depresja.
Witam. Bardzo mi przykro słyszeć o Twoich trudnościach. Objawy, które opisujesz, mogą wskazywać na depresję, ale również mogą być związane z innymi stanami, takimi jak lęk, zaburzenia adaptacyjne lub stres pourazowy związany z powrotem do kraju po długim okresie emigracji. Sugeruję podejście całościowe : Kontrola kardiologiczna i podstawowe badania krwi, Morfologia, CRP, OB, próby wątrobowe i lipidogram, + kontrola psychologiczna oparta o obszerny wywiad i testy wykluczające zaburzenia depresyjne. Pozdrawiam