Witam, problem polega na tym że jestem agresywna i często wybucham. Nie umiem kontrolować moich emoc

3 odpowiedzi
Witam, problem polega na tym że jestem agresywna i często wybucham. Nie umiem kontrolować moich emocji, zwłaszcza złości. Często od razu podnoszę głos, krzyczę a nawet dochodzi do agresji fizycznej. Rzucę czymś w kogoś, klapne, uderzę, potrząsne (głównie cierpią domownicy, nigdy nie zdarzyło mi się do obcych). Mam dzieci, one to widzą plus czasem przysłowiowy klaps im się też zdarzy, głównie takie zachowanie jest w domu gdzie nikt nie widzi. Jak sobie z tym radzić czy od razu wykupić 2h u specjalisty czy lepiej po godzinie co kilka dni?
Problem z regulacją złości może wynikać z wielu przyczyn np. fizjologicznych, psychologicznych. Kluczowe jest ustalenie przyczyny. To pozwoli na podjęcie skutecznych działań. Zachęcam do skontaktowania się z lekarzem psychiatrą, który może zlecić podstawowe badania medyczne, żeby wykluczyć lub potwierdzić przyczyny fizjologiczne, rozważyć włączenie farmakoterapii. Zachowania agresywne wobec najbliższych są destrukcyjne dla relacji, warto nie zwlekać i poszukać pomocy. Wskazane byłoby także rozpoczęcie psychoterapii, aby mogła Pani otrzymać wsparcie, zrozumieć mechanizm, który powoduje narastanie złości i prowadzi do wybuchu. Zrozumienie tego mechanizmu da szansę na opracowanie strategii, które mogłyby pomóc Pani w bardziej adaptacyjny sposób radzić sobie z doświadczanymi emocjami.
Zwrócenie się o pomoc do specjalistów wymaga oczywiście wysiłku, nakładów finansowych, ale wydaje się w opisanej przez Panią sytuacji niezbędnym warunkiem do poprawy Pani samopoczucia i funkcjonowania Państwa Rodziny.
Pozdrawiam,
Aleksandra Zdancewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Emocje nie są dobre ani złe.
Istotne jest aby te „złe” emocje zauważać i dać sobie prawo do przeżywania ich.
Ważne, żeby nauczyć się wyrażania uczuć, również tych trudnych, ale w sposób nie zagrażający sobie i innym.
Niekontrolowane wybuchy gniewu są przyczyną wielu problemów również międzyludzkich, doprowadzają do popsucia relacji z bliskimi, które Pani u siebie również zauważa.
Kluczowe jest zrozumienie emocji i ustalenie przyczyny. Zalecam udanie się na konsultacje z psychologiem lub psychoterapeuta.
Dzień dobry,

Proszę starać się obserwować jakie sytuacje i jakie myśli nt. tych sytuacji poprzedzają wybuchy gniewu. Czy da się o tym sytuacjach myśleć inaczej? W taki sposób, aby czuć mniejszą złość lub nawet większy spokój?

Sposobem na kontrolowania emocji jest kontrolowania swoich myśli nt. sytuacji poprzedzających silne emocje.


Jeśli chodzi o długość spotkań i ich częstotliwość to ja osobiście preferuję spotkania dłuższe niż 60 min. Wg. mnie na godzinnym spotkaniu ciężko jest sensownie pracować.
Dlatego u mnie pierwsze spotkanie trwa 2h, a każdego kolejne 1,5h (choć daję również możliwość umówienia spotkania 1h lub nawet 0,5h, ale nie preferuję).
Jeśli chodzi o częstotliwość, to uważam, że w Pani przypadku spotkania co tydzień byłyby wskazane - przynajmniej na początku. Z czasem mogą być trochę rzadsze, np. raz na 2 tygodnie.

Pozdrawiam i powodzenia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.