Witam, profil: mezczyzna, wiek 39 lat, nie planuje powrotu do aktywnych sportow walki w przyszlo

1 odpowiedzi
Witam,

profil: mezczyzna, wiek 39 lat, nie planuje powrotu do aktywnych sportow walki w przyszlosci,

historia choroby:

Grudzien 2019 - zerwanie wiazadlo MCL lub ACL podczas walki judo, diagnoza rentgen nie potwierdzona 100%
(opuchlizna stawu+ probemy z chodzeniem)
Lipiec 2020 - zerwanie wiazadla ACL po upadku ze scianki wysokosc 2m (opuchlizna stawu+ probemy z chodzeniem)
Sierpien 2020 - przeskok w kolanie podczas treningu judo
Sierpien-Pazdzernik 2020 - przeskok kolana w trakcie lekkich prac w domu (2 przypadki)
Padziernik 2020 - badanie rezonansu magnetycznego MRI: uszkodzenie obu lakotek + prawie calkowite zerwanie wiazadla ACL
Pazdzernik 2020 - Styczen 2021 - intensywna rehabilitacja, poprawa kodycji
Styczen 2021 - test Lachmana, ogledziny MRI, diagnoza chirurga: konieczna rekonstrukcja ACL aby zabezpieczyc staw przed dalszym uszkodzeniem

Prosze o porade:
Czy konieczna jest rekonstruckcja ACL jesli nie planuje powrotu do aktywnego sportu?
Chce uniknac operacji, skupic sie na rehabilitacji, cwiczenia silowe+ rower+basen aby chronic staw, sport bez obciazen.
Czy operacja lub brak operacji zwieksza ryzyko przyszlych zwyrodnien stawowych?

dziekuje Tomek
Poza ACL uszkodzone są łąkotki więc i tak operacja jest konieczna. Teoretycznie jeżeli nie ma przeskoków skręceń kolana mimo uszkodzenia ACL to nie trzeba rekonstruować ale w tym wieku jeżeli w wywiadzie jest napisane że był przeskok przy lekkich pracach w domu. Ze względu na wiek , uszkodzenie łąkotek i objawy przy pracach domowych wskazana rekonstrukcja ACL.