Witam. Proszę o objaśnienie wyniku patomorfologicznego po operacji nawrotowej odmy opłucnowej: 1.fr

1 odpowiedzi
Witam. Proszę o objaśnienie wyniku patomorfologicznego po operacji nawrotowej odmy opłucnowej:
1.fragment miąższu płuca z podpłucnowymi półkami włóknienia i towarzyszącymi zmianami rozedmowymi. Opłucna płuca z niewielkim włóknieniem i skupienia i złogów pylicznych.
2.fragmenty opłucnej ściennej z niewielkim włóknieniem i średnio nasilonymi przewlekłymi naciekami zapalnymi. Pokryte są pobudzonym mezotelium ogniskowa wymieszanym z makrofagami i wysiękiem włóknikowym.
Witam,

W nawiązaniu do Państwa pytania i nie wchodząc za bardzo w szczegóły zrozumiałe tylko dla patomorfologów, powiem, że wynik badania histopatologicznego nie powinien wzbudzać większego niepokoju. W punkcie 1. opisane są zmiany, które pojawiają się z wiekiem jak np. pylica związana z zanieczyszczeniem powietrza którym oddychamy. Natomiast zmiany pod postacią włóknienia mogą być po prostu zmianami zejściowymi przebytych infekcji dróg oddechowych i płuc lub obecnej rozedmy. Co do rozedmy odsyłam Państwa do lektury np. na wikipedii. Jest to bowiem dość powszechna choroba płuc o rożnej etiologii. Co do pytania 2. komórki mezotelium to komórki nabłonkowe wyścielającego takie jamy naszego ciała jak np. jamę opłucnową czy otrzewną. Z uwagi, że mamy do czynienia z przewlekłym procesem zapalnym w obrębie opłucnej pojawiają się włóknienie, naloty włóknika, napływają komórki żerne tzw. makrofagi, a mezotelium czyli wspomniana błona wyścielająca jamę opłucnową ulega pobudzeniu na skutek toczącego się procesu zapalnego. Prawdopodobnie wraz z ustąpieniem procesu zapalnego te zmiany ulegną wycofaniu.

Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.