Witam proszę o pomoc!!!Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa: wykazuje esowatą skoliozę

1 odpowiedzi
Witam proszę o pomoc!!!Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa: wykazuje esowatą skoliozę prawowypukłą w części górnej i lewowypukła w części dolnej oraz pogłębienie Kordowy lędźwiowej.Widoczne są umiarkowane, wczesne zmiany zwyrodnieniowe w postaci dyskretnych, brzeżnych po wyciągano krawędzi trzonów lędźwiowych oraz dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w zakresie stawów między kręgowych. Na poziomach L3/L4, L4/L5 opisywanym zmianom towarzyszą niewielkie cechy przerostu więzadeł żółtych. Na poziomie L4/S1 obecna jest mała wypuklina krążka międzykręgowego, która przylega do worka ogonowego. Na poziomie L4/L5, L3/L4 stwierdza się łagodne symetryczne uwypuklenia części tylnobocznych krążków międzykręgowych, typu disk bulge modelujące worek oponowy. W górnym zakresie badania na poziomie Th12/L1 obecna jest płaska wypuklina krążka międzykręgowego która przylega do worka oponowego i dyskretnie zwęża otwory międzykręgowe. Na tym poziomie blaszki graniczne są pogłębione, mają nierówne zarysy a w ich sąsiedztwie obecne są trefy zmian degeneracyjnych Modicl/ll. W zakresie trzonu kręgowego L4 drobny naczyniak który ma średnice ok. 5mm.
Dzień Dobry, w powyższym opisie badania obrazowego nie ma nic nadzwyczajnego - obraz zmian wytwórczo-przeciażeniowych, który postępuje w sposób naturalny w raz z wiekiem. Większość z nas w pewnym wieku będzie miało analogicznie zmiany (lub bardziej zaawansowane) - i nie oznacza to, że te zmiany będą wiązały się z dolegliwościami bólowymi. Dlatego zasadnicze pytanie brzmi - w czym właściwie tkwi problem? Jakie są Pana/Pani dolegliwości, objawy? Leczy się przede wszystkim pacjenta i to co mu dolega, nie leczy się wyników badań obrazowych - te są jedynie pomocą dla lekarza / terapeuty. Jedyna rzecz, która tutaj ewentualnie zwraca uwagę to "esowata skolioza prawo wypukła w części górnej i lewo wypukła w części dolnej oraz pogłębienie lordozy lędźwiowej", ale wciąż jest to stwierdzenie bardzo nieprecyzyjne by ocenić czy jest to jakiś istotny problem. Musielibyśmy znać Pana/Pani dolegliwości/objawy, żeby stwierdzić czy istnieje jakakolwiek korelacja. Jeżeli jest coś co Pani / Pana niepokoi polecałbym konsultację u fizjoterapeuty w Pana / Pani miejscowości zamieszkania, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. Pozdrawiam Serdecznie