Witam! Proszę o wstępną interpretację wyników badań (wizyta u urologa jest już umówiona). Rozpoznani

1 odpowiedzi
Witam! Proszę o wstępną interpretację wyników badań (wizyta u urologa jest już umówiona). Rozpoznanie: rak stercza G3, G: 4+3, PSA 30. Utkanie nowotworowe zajmuje 70% bioptatów.
Tk jamy brzusznej i miednicy.
Badanie wykonano techniką spiralną przed i po podaniu środka kontrastowego dożylnie, po podaniu roztworu środka kontrastowego doustnie, wielofazowo.
Objęte badaniem nadprzeponowe partie płuc bez zmian ogniskowych. Jamy opłucnowe wolne od płynu.
Wątroba niepowiększona, o jednorodnej gęstości tkankowej.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy o niepogrubiałej ścianie, bez konkrementów.
Żyła wrotna nieposzerzona, prawidłowo zakontrastowana.
Trzustka niepowiększona, o jednorodnej gęstości tkankowej.
Śledziona niepowiększona, jednorodna. Przy górnym obrysie śledziony drobna śledziona dodatkowa wielkości 4 mm.
Aorta brzuszna nieposzerzona.
Nadnercza obustronnie nieposzerzone.
Nerki prawidłowo położone, o prawidłowej wielkości, bez kamicy, z cechami przetrwałej budowy płodowej.
Z tylnego obrysu nerki prawej uwypukla się prosta torbiel korowa wielkości 64×61×60 mm ( kat. Bośniak I). W korze obu nerek nieliczne, drobne, hipodensyjne zmiany wielkości do 8 mm, bez wyraźnego wzmocnienia pokontrastowego-raczej torbiele.
UKM obustronnie nieposzerzone.
Nerki prawidłowo wydzielają mocz cieniujący.
Moczowody prawidłowe, nieposzerzone.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony. Ściana dolno-prawoboczna pęcherza moczowego w łączności z okolicą podstawy stercza pogrubiała na obszarze wielkości około 40×20 mm do grubości 8 mm, z silniejszym wzmocnieniem pokontrastowym- przejście npl stercza na pęcherz? Oddzielny naciek? Przy dolno-prawobocznym obrysie pęcherza moczowego, w tkance tłuszczowej, wyodrębnia się kilka patologicznych struktur wielkości do 10 mm - meta.
Prostata powiększona do wymiarów 60×65×55 mm modeluje dolny obrys pęcherza, wykazuje niejednorodne wzmocnienie pokontrastowe.
Pęcherzyki nasienne asymetryczne, niepogrubiałe, prawy skrócony i raczej objęty naciekiem.
Grzbietowo od prawego pęcherzyka nasiennego, a w łączności z przednio-prawobocznym obrysem odbytnicy guz wielkości 28×31×42 mm meta? Pozasterczowa penetracja nacieku? Na wysokości guza światło jelita zachowane.
Miernie wyrażony obrzęk tkanki tłuszczowej prawej połowy miednicy.
Pętle jelitowe bez uchwytnych zmian w granicach wydolności metody (poza opisanym powyżej guzem przy zewnętrznym obrysie odbytnicy).
Zmian podejrzanych o rozrost NPL w obrębie kośćca nie uwidoczniono.
W trzonie lewej kości biodrowej wysepka kostna wielkości 4 mm.
Wielopoziomowe nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórczo-dyskopatyczne kręgosłupa z mostami kostnymi na brzegach trzonów kręgów oraz cechami kilkupoziomowe, wtórnej stenozy kanałowej i otworowej odcinka L/S.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów biodrowych.
Przy naczyniach biodrowych wewnętrznych patologiczne węzły chłonne-po stronie prawej kilka wielkości 20×16 mm oraz po stronie lewej pojedynczy średnicy 12 mm. W pachwinach liczniejsze, owalne węzły chłonne, wielkości do 15×9 mm, część z nich o dyskretnie zatartych obrysach-obraz podejrzany radiologicznie, do ew. weryfikacji USG+BAC.
W obrębie jamy brzusznej nie uwidoczniono powiększonych, podejrzanych radiologicznie węzłów chłonnych.
Wnioski:
Radiologiczne cechy rozsiewu procesu npl stercza w obręb miednicy. Poza tym jak w opisie.
Czekamy jeszcze na scyntygrafię. Jakie jest ryzyko przerzutów do kości przy tym wyniku?
Dziękuję za odpowiedź
Szanowny Panie. Takich wyników nie konsultuje się online. To zbyt poważna sprawa. Nie sądzę, by któryś urologów odważył się Panu odpowiedzieć. Zakładam, że jest Pan poważnym człowiekiem, któremu zależny na zdrowiu i życiu.