Witam serdecznie! Chciałabym zacząć pić sok noni profilaktycznie, dla utrzymania zdrowia. Kupiłam go

3 odpowiedzi
Witam serdecznie! Chciałabym zacząć pić sok noni profilaktycznie, dla utrzymania zdrowia. Kupiłam go też mojej mamie, która choruje na RZS. Dowiedziałam się jednak, że sok noni może uszkodzić wątrobę oraz niekorzystanie na nią oddziaływać i ma inne działania niepożądane. Czy ten sok nadaje się do codziennego, profilaktycznego spożywania? (Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta -30 ml dziennie). Czy jest to sok odpowiedni jako suplement diety? Ma wiele właściwości zdrowotnych, więc chciałabym poznać Państwa opinię.
Dzień dobry, noni to roślina lecznicza występująca w rejonach tropikalnych Azji i Australii. Najczęściej wykorzystuje się owoce. Mimo iż nie ma wystarczających badań i dowodów na to, że posiada bardziej wyjątkowe właściwości od innych prozdrowotnych roślin, została wypromowana w Europie jako roślina o wyjątkowych właściwościach antyoksydacyjnych, ochronnych na komórki, przeciwzapalnych, zwiększających wytrzymałość i wydolność organizmu jak również o właściwościach immunostymulujących. Decydując się na jej spożywanie warto wziąć pod uwagę, że oprócz walorów leczniczych posiada również (jak każda roślina lecznicza) właściwości toksyczne. Spożywanie tej rośliny np. w Azji jest zatem ściśle związane z potrzebą a nie modą. Toksyczność rośliny zależy od dawki oraz cech osobniczych pacjenta. Nie zaleca się jej dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym jak również osobom cierpiącym na niewydolność nerek, wątroby czy serca. Nawet dla osób ze zdrową wątrobą, spożywanie dużych ilości soku z noni może prowadzić do jej uszkodzenia. Generalnie, najbezpieczniejsze są terapie roślinne na bazie roślin endemicznych. Rodzima aronia, czarny bez czy głóg mają równie potężne właściwości.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Badania naukowe są niejednoznaczne i faktycznie istnieje nawet opis przypadku, w którym podczas stosowania Noni u 55 letniej zdrowej pacjentki wykazano hepatotoksyczność.
Natomiast jedno z badań, które sugeruje prozdrowotne działanie Noni było sponsorowane przez jednego z ich producentów.
Zatem zgodzę się z przedmówczynią, że lepiej bazować na pewniejszych i lepiej przebadanych związkach bioaktywnych zawartych w owocach czy warzywach o właściwościach antyzapalnych- dostarczanych głównie z dietą, gdyż ich wzajemna synergia powoduje lepsze wchłanianie związków aktywnych, witamin czy minerałów.
Z suplementacji o działaniu silnie przeciwzapalnym- bo RZN to schorzenie na tle zapalnym- myślę że warto pochylić się nad kurkuminą i kwasami Omega-3 (dobrej jakości).
Dzień dobry. według danych naukowych Wojciech Daniewski ZASTOSOWANIE I WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTÓW Z MORWY INDYJSKIEJ (NONI). Zdaniem Mc Clatchey (6) jest bardzo prawdopodobne, że Morwa indyjska nigdy nie odgrywała znaczącej roli w diecie mieszkańców wysp Fidżi, Samoa, Hawajów, Tze względu na przeciętną wartość odżywczą oraz specyficzny smak i zapach Nonia była prawdopodobnie spożywana głównie w czasach głodu. W krajach UE sok z Morwy indyjskiej zaklasyfikowano jako tzw. nową żywność, uznana za bezpieczną i dopuszczono do obrotu rynkowego. Na polskim rynku (również w sklepach internetowych) znajdują się liczne produkty z Noni sprzedawane jako suplementy diety. Produkty te opatrzone są wieloma oświadczeniami zdrowotnymi. Uważa się, że oświadczenia te nie mają wystarczającego uzasadnienia w badaniach naukowych . Wszystko zależy jak opis w reklamie pokaże jej dobre właściwości. Wydaje się, że z punktu widzenia zawartości składników pokarmowych owoce i soki z Noni nie posiadają znaczących walorów zdrowotnych bądź odżywczych. Więc w zadanym pytaniu wszystko zależy od ilości spożycia. w Książce super żywność czyli super foods po polsku jest dużo innych składników, które wspomogą na RZS, niż reklamowany suplement jak nawet mielone siemię lniane bogate w omega-3 lub kurkuma z pieprzem (szczypta).
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.