Witam serdecznie, czy częstomocz na tle nerwicowym (tzw. zaburzenie wegetatywne pod postacią somaty

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
czy częstomocz na tle nerwicowym (tzw. zaburzenie wegetatywne pod postacią somatyczną) może być spowodowany innymi stanami psychicznymi niż typowy nerwicowy lęk i niepokój?

Odczuwam to jakby w ten sposób było

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
oprócz występowania w zaburzeniach lękowych może to się pojawiać w zaburzeniach nastroju (np. w depresji), czy w zaburzeniach tzw. szczególnie związanych ze stresem (jak np. PTSD).
Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,

Oto kilka innych możliwych przyczyn o podłożu psychicznym:

Zaburzenia depresyjne: Osoby doświadczające depresji mogą również cierpieć na różne symptomy somatyczne, w tym częstomocz. Depresja może wpływać na regulację hormonalną i autonomiczną, co może zaburzać normalne funkcjonowanie pęcherza.

Stres i przewlekły stres: Przewlekły stres może prowadzić do somatyzacji, czyli przejawiania się problemów psychicznych poprzez objawy fizyczne.

Zaburzenia adaptacyjne: W obliczu znaczących zmian życiowych lub stresorów, jest możliwe doświadczanie tymczasowych reakcji adaptacyjnych, które również mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne, w tym funkcjonowanie układu moczowego.

Zaburzenia somatoformiczne: W przypadku niektórych osób, intensywne skupienie na zdrowiu i objawach somatycznych, bez wyraźnej przyczyny medycznej, może prowadzić do zaburzeń somatoformicznych.

Zaburzenia osobowości: Pewne cechy osobowości, szczególnie w kontekście zaburzeń osobowości, mogą sprzyjać rozwojowi somatycznych objawów zaburzeń na tle psychicznym.

Ważne jest, aby pamiętać, że diagnoza i leczenie tego typu objawów powinny być przeprowadzane przez specjalistów, takich jak psycholog, psychiatra czy urolog, którzy mogą dokładnie ocenić sytuację, wykluczyć inne przyczyny medyczne i zaproponować odpowiednią formę terapii. Interwencje mogą obejmować terapię psychologiczną, taką jak terapia poznawczo-behawioralna, leczenie farmakologiczne czy wsparcie w zarządzaniu stresem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia oraz siły w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.