Witam serdecznie, czy długoletnie zaburzenia afektywne i lękowe mogą wywołać stałą wyuczona bezradno

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, czy długoletnie zaburzenia afektywne i lękowe mogą wywołać stałą wyuczona bezradność?
Dzień dobry, długoletnie zaburzenia afektywne i lękowe mogą mieć związek z wyuczoną bezradnością. Mechanizm tworzy się wówczas, kiedy osoba zmagająca się z zaburzeniami uczy się, że bycie bezradnym daje korzyści.

Przykład: nadmierne wyręczanie w codziennych obowiązkach. Osoba z zaburzeniami lękowymi nie chodzi do sklepu, bo odczuwa lęk społeczny. Zakupy robią bliscy i przynoszą je do domu. Po pewnym czasie osoba "nie potrafi" sama sobie z tym poradzić. Problematyczna może być konieczność wybrania jednego produktu z wielu podobnych w sklepie, czy proces płacenia w kasie, czy cokolwiek innego. Paradoksalnie w tej sytuacji lęk wzmacnia się, tworząc błędne koło.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

długoletnie zaburzenia afektywne oraz lękowe mogą prowadzić do wyuczonych mechanizmów bezradności. Wyuczona bezradność, to sposób funkcjonowania, w którym osoba po wielokrotnym doświadczaniu braku kontroli nad trudnymi sytuacjami może przekonać się, że nie ma wpływu na swoje otoczenie. W efekcie może rezygnować z prób aktywnego radzenia sobie z trudnościami, nawet gdy faktycznie istnieje możliwość wpływania na sytuację.
Osoby z długotrwałymi zaburzeniami afektywnymi, takimi jak depresja, mogą doświadczać uczucia bezsilności i utraty motywacji do działania. Podobnie, osoby z zaburzeniami lękowymi, zwłaszcza gdy te zaburzenia są przewlekłe, mogą kształtować przekonania o nieuniknionej niebezpieczności sytuacji, co może prowadzić do unikania wyzwań i unikania sytuacji, które wywołują lęk.
Wyuczona bezradność jest zjawiskiem, które można zmieniać za pomocą odpowiednich interwencji psychologicznych, dlatego zachęcam, aby skonsultować to na wizycie z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.