Witam serdecznie, czy ktos zna sie na tym, ma potwierdzone dobre rezultaty z "wyciagania z ciala" za

3 odpowiedzi
Witam serdecznie, czy ktos zna sie na tym, ma potwierdzone dobre rezultaty z "wyciagania z ciala" zaburzenia kompulsywno -obsesyjnego? co Panstwo polecacie na to zaburzenie co naprawde dziala? poprsze o pomysly na roznych poziomach by tez patrzec na pacjenta holistycznie. to piekielnie niszczy i zawstydza. Polega to na ciaglym cignieciu, plataniu z boku, za uszmi. Robienie warkoczykow z boku glowy, rozplatywniu ich i ponownym kreceniu/ robieniu warkoczykow, czasami przez godziny non stop. objawia sie w sytyacjach gdzie jest zbut dyzo presji. kiedy jest presja czasowa. lub kiedy niema wystarczajaco duzo pewnosci siebie/ wiary w mozliwosci. rowniez w sytuacjach martwiacych czy stresujacyh/ nerwowych, czasami nawet w tzw podescytowaniu czy dla kogoas trywialnych sytuacjach. trwa to od gimnazjum czyli jakies 24 lata, glownie sammemu w domu, rzadko w miejscu publicznym. utrudnia codzinne zakanczanie czynnisci i zadan oraz zasypianie. Bardzo prosze o kontakt, sugestie/ kreatywne i przemyslane pomysly, efektyne rowiazania, ktore mozna wprowadzic jak najszybciej nawet po tym czacie. wierze, ze maja panswto tu pomusly i ciekawe rady z innej perspektywy. bedziemy zanteresowani glebsza rozmowa na ten temat rowniez. dzieki!
Dzień dobry! Dziękuję za pytanie. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to poważne schorzenie, istnieją jednak skuteczne sposoby leczenia. Obecnie najsilniejsze dowody działania ma terapia behawioralna, łącząca ekspozycję z technikami powstrzymywania reakcji. Dlatego najbardziej sensownym działaniem byłoby poszukanie specjalisty, który zajmuje się tego rodzajem terapii. W dużym skrócie polega ona na planowaniu wystawiania się na stresujące sytuacje i niepodajmowaniu rytuałów (np. zaplatania włosów). Odpowiednio przygotowany specjalista mógłby pomóc Panu/Pani przejść przez ten proces. Taka terapia trwa zazwyczaj przez dłuższy czas, ponieważ mechanizmy leżące u podstaw problemu powstawały przez wiele lat. Oczywiście zrozumiałe jest oczekiwanie jak najszybszych rezultatów, ale zazwyczaj poprawa wymaga czasu. Możliwe jest jednak wyjście z sytuacji i poprawa jakości życia. Wszystkiego dobrego, Wojciech Ilski.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Z mojego doświadczenia i posiadanej wiedzy, nie da się poprawić opisanej sytuacji za pomocą sugestii i pomysłów przekazanych przez czat. Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne wymagają terapii. W cięższych przypadkach współpracy psychologa i psychiatry. Statystyki mówią, że poprawa jest możliwa w ok 75% przypadków. Ważny jest czas podjęcia działań. Proszę zatem nie zwlekać z podjęciem terapii. Pozdrawiam Jarek Gorczyca, psycholog.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (ZO-K) może być bardzo uciążliwe i wpływać negatywnie na codzienne życie. Oto kilka sugestii dotyczących zarządzania tym zaburzeniem:

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT jest jedną z najskuteczniejszych form terapii dla zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Terapeuta pomoże Ci zidentyfikować myśli i zachowania, które prowadzą do Twoich obsesji i kompulsji, oraz nauczy Cię technik zmiany tych myśli i zachowań.
Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT): MBCT może być również skuteczną formą terapii dla zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Pomaga ona zwiększyć świadomość swoich myśli i uczuć oraz nauczyć się akceptować je bez oceniania.
Farmakoterapia: W niektórych przypadkach leki mogą być skutecznym sposobem leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Zazwyczaj stosuje się leki z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), takie jak fluoksetyna, sertralina czy fluwoksamina.
Techniki relaksacyjne: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy progresywna relaksacja mięśniowa, mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu i napięcia, co może przyczynić się do zmniejszenia objawów ZO-K.
Zmiana stylu życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiedni sen i unikanie substancji mogą pomóc w zmniejszeniu objawów ZO-K.
Wsparcie społeczne: Ważne jest, abyś otwarcie rozmawiał o swoich problemach z bliskimi osobami oraz szukał wsparcia w grupach wsparcia dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.