Witam serdecznie, czy psychoanaliza (nurt psychoterpii psychoanalityczny) jest na NFZ?

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, czy psychoanaliza (nurt psychoterpii psychoanalityczny) jest na NFZ?
Dzień dobry. Nie, NFZ preferuje psychoterapeutów w nurcie behawioralno-poznawczym, raczej terapie krótkoterminowe. W niektórych oddziałach zdarzają się psychoterapeuci Gestalt. W zasadzie każdy oddział NFZ sam decyduje, czy zawrzeć umowę z danym psychoterapeutą. W psychoanalizie sesję mogą być 2 do 5 razy w tygodniu, terapia może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat - tego niestety NFZ nie sfinansuje.

Dzień dobry. Psychoterapeutów wykształconych w nurcie psychoterapii psychoanalitycznej jest wielu w placówkach finansowanych na NFZ, to zależy od zarządzających instytucją. Klasycznej psychoanalizy nikt nie prowadzi, ponieważ NFZ wyznacza ilość sesji w ciągu roku na pacjenta. Ale wystarcza ich na terapię nawet 2x w tygodniu. W nurcie myślenia psychoanalitycznego można pracować także 1x w tygodniu. Pozdrawiam.
Anna Szentak psychoterapeuta, psychotraumatolog