Witam serdecznie, Czy to prawidłowy tok myślenia, że podczas stresu, szczególnie bardzo dużego st

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Czy to prawidłowy tok myślenia, że podczas stresu, szczególnie bardzo dużego stresu myśli wynikające z OCD bardziej się nasilają i skupiają na obsesjach i kompulsja zarówno mentalnych oraz behawioralnych utrudniając koncentrację, a nawet uniemożliwiając daną aktywność? Inaczej mówiąc zamiast na aktywności do wykonania koncentrują na zaburzeniach na obsesjach i kompulsjach...
Tak, to raczej znana i powszechna prawidłowość, że w obliczu zwiększonego stresu objawy się nasilają.

Pozdrawiam i powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, tak się dzieje, jesli potrzebuje pan/pani to zglebic zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Tak, stres zwłaszcza intensywny, może nasilać objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Wynika to z kilku mechanizmów np. reakcji oprganizmu na stres, podczas stresu układ nerwowy działa na podwyższonych obrotach, co może nasilać nadwrażliwość mózgu na bodźce i uruchamiać negatywne wzorce myślenia charakterystyczne dla OCD. Obsesyjne myśli i kompulsje stają się bardziej intensywne, ponieważ mózg próbuje radzić sobie"z nadmiernym napięciem. Nastepnym czynnikiem może byc unikanie i skupienie na rytualach. OCD podsuwa obsesje i kompulsje jako sposób radzenia sobie z lękiem. Stres pogłębia potrzebę wykonania rytuałów lub mentalnych kompulsji w nadziei na zmniejszenie napięcia, co jednak działa tylko chwilowo i prowadzi do błędnego koła. Trudności z koncentracją mogą wynikać z tąd, ze intensywny stres zmniejsza zdolność do skupienia uwagi na innych aktywnościach, ponieważ obsesyjne myśli stają się dominujące. To sprawia, że osoba z OCD koncentruje się bardziej na swoich objawach niż na zadaniach do wykonania.
stres wzmacnia ukierunkowanie na obsesje i kompulsje, co nie tylko utrudnia, ale czasem wręcz uniemożliwia wykonanie zaplanowanej aktywności. Dlatego kluczowe w radzeniu sobie z OCD jest zarówno zmniejszanie stresu, jak i stosowanie strategii terapeutycznych (np. techniki poznawczo-behawioralne, ekspozycja z powstrzymaniem reakcji), które pomagają przerwać to błędne koło. Skuteczna jest także metoda zamierzonego stpniowego zwiększenia ilości kompulsji po pojawieniu się natretnej myśli, co w efekcie może spowodowac niechęć do ich wykonywania.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.