Witam serdecznie. Czy unikanie "radosnych" emocji świadczy koniecznie o konotacjach w zaburzeniach d

2 odpowiedzi
Witam serdecznie. Czy unikanie "radosnych" emocji świadczy koniecznie o konotacjach w zaburzeniach depresyjnych czy po prostu depresyjnm sposobie funkcjonowania jednak niepatologicznym?
Dzień dobry, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Czy bowiem osoba unika świadomie radosnych sytuacji, mogących wywołać pozytywne emocje, czy ich nie zauważa? O jakie konkretnie emocje chodzi - bardziej unika wesołości, czy euforii? Osoba w depresji klinicznej ma problem z przeżywaniem emocji. Nic jej nie cieszy, nie czuje emocji pozytywnych, nie ma siły na angażowanie się emocjonalne. W innej sytuacji jest osoba, która doświadczyła przykrości lub traumy i odczuwa smutek lub niechęć do angażowania się w radosne wydarzenia. Takie obniżenie nastroju występuje czasowo. Kolejnym przypadkiem jest osoba funkcjonująca na co dzień w sposób postrzegany przez innych jako wycofany, mało spontaniczny, ze skłonnościami do "ponuractwa" czy nietowarzyski. Ona sama może czuć się dobrze ze sobą. Zatem unikanie "radosnych" emocji może świadczyć o zaburzeniach, ale nie musi ;-)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

unikanie "radosnych" emocji może być jednym z objawów zaburzeń depresyjnych. W zaburzeniach depresyjnych, zwłaszcza w przypadku depresji klinicznej, osoba często doświadcza głębokiego smutku, apatii i utraty zainteresowań życiem. Może to prowadzić do unikania sytuacji, które normalnie dostarczają przyjemności i radości. Jednak nie zawsze unikanie "radosnych" emocji będzie świadczyło o zaburzeniu depresyjnym. Być może osoba doświadcza trudnej sytuacji w życiu osobistym lub zawodowym i to wpływa na to, że nie odczuwa w danym momencie życiowym tych emocji. Na pewno na podstawie jedynie tego objawu nie można stawiać diagnozy zaburzenia depresyjnego, ponieważ jest to za mało informacji. Konieczny jest szerszy wywiad, aby dokładnie zbadać pozostałe symptomy.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.