Witam serdecznie, czy z punktu widzenia psychologii bez względu na opinie gniew może być zdrowy lub

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, czy z punktu widzenia psychologii bez względu na opinie gniew może być zdrowy lub niezdrowy w zależności od osoby, która go odczuwa?
Odczuwanie i wyrażanie gniewu w kontrolowany sposób bez tendencji do bycia pochłoniętym tą formą emocji jest zdrowe i konieczne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka w systemie rodzinnym lub społecznym. Gniew i złość są naturalną częścią emocjonalnego wachlarza ludzkiej psychiki.
Natomiast, różne struktury osobowości mogą mieć problem z wyrażaniem agresji lub wręcz przeciwnie, gwałtownym, niekontrolowanym wybuchem.
Niezbędne jest zdanie sobie sprawy o intensywności wyrażanego gniewu, przyczynach w jakich ten gniew się pojawia oraz czy możliwe jest racjonalne myślenie i kontrolowanie swojego zachowania pod jej wpływem.
Polecane materiały:
Anatomia Ludzkiej Destrukcyjności E.Fromm
Psychologia agresji M.Farnicka i in.
Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania B. Emma

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, z punktu widzenia psychologii, gniew może być rozumiany jako emocja, która jest naturalną i nieuniknioną częścią ludzkiego doświadczenia. Emocje, w tym gniew, pełnią ważną rolę w regulacji zachowań i interakcji społecznych. Ważne jest zrozumienie, że sama emocja gniewu nie jest ani zdrowa, ani niezdrowa; to, w jaki sposób jednostka reaguje na ten gniew i jak radzi sobie z nim, może wpływać na zdrowie psychiczne. zdrowo funkcjonująca osoba potrafi rozpoznać, akceptować i zarządzać swoim gniewem w sposób konstruktywny. Jednakże, jeśli gniew prowadzi do szkody dla siebie lub innych, może być wskazane skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak psycholog, który pomoże zrozumieć i skutecznie radzić sobie z tą emocją.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.