Witam serdecznie, czy z punktu widzenia psychologii klinicznej oglądanie horrorów systematycznie

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,

czy z punktu widzenia psychologii klinicznej oglądanie horrorów systematycznie można potraktować jako bezpieczną oraz "normalną", a także asertywną formę ujścia energii agresywnej i libidalnej (podobnie do sportu z tym różnicą że osoba nie lubi sportu, itp.)?
To zależy od tego, jakie emocje dana osoba przeżywa oglądając horrory, oraz co jej to daje. Jeśli odczuwany jest strach to osoba taka może się dostymulowywać poprzez oglądanie filmów budujących napięcie (tak samo jak osoby uprawiające sporty ekstremalne). Tutaj wskazane byłoby nazwanie tej energii destrudo. Jeśli ktoś odczuwałby napięcie seksualne, chodziłoby o libido. Kwestia tego, czy jest to zdrowe czy nie zależy od tego, czy oglądanie horrorów nie zaburza w żadnen sposób funkcjowania (np. natrętne myśli o oglądaniu). Wiele rzeczy może być zdrową sublimacją lub szkodliwym nawykiem powodującym obniżenie funkcjonowania lub degradację funkcji psychicznych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, oglądanie horrorów może pełnić różną funkcję u różnych osób. Każdy z nas ma indywidualny poziom tolerancji na treści straszne i przerażające. Dla jednych oglądanie horrorów może być bezpieczną formą rozrywki, a u innych może wywoływać znaczny stres i lęk.
Dodatkowo ważne jest zrozumienie, dlaczego ktoś regularnie ogląda horrory. Czy robi to dla rozrywki, aby przełamać swoje lęki, czy może z innych powodów, takich jak eksploracja emocji czy satysfakcja z odczuwania adrenaliny? Oglądanie horrorów może wywoływać stres u niektórych osób, co może prowadzić do problemów takich jak bezsenność czy nasilone lęki. Oglądanie horrorów może być jednym z wielu sposobów na rozładowanie napięcia. Istotne jest szersze spojrzenie na sytuację życiową danej osoby. Czy oglądanie horrorów jest jedynym źródłem rozładowania napięcia, czy może istnieją inne aktywności?
Ogólnie oglądanie horrorów może być bezpieczną formą rozrywki dla wielu osób, ale nie jest to jednoznaczne i zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli Pan/Pani doświadcza negatywnych skutków ubocznych związanych z regularnym oglądaniem horrorów, warto skonsultować się z psychologiem/psychoterapeutą, który może pomóc zrozumieć i zarządzać emocjami w bardziej konstruktywny sposób.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.