Witam serdecznie, Dwadzieścia dni temu skręciłem staw skokowo - goleniowy. Początkowa diagnoza była

2 odpowiedzi
Witam serdecznie,
Dwadzieścia dni temu skręciłem staw skokowo - goleniowy. Początkowa diagnoza była taka, że to skręcenie, stabilność stawu zachowana, bardzo duży obrzęk jak na skręcenie, szyna gipsowa i skierowanie na szybką kontrolę po 7-10 dniach. N kontroli na nowym zdjęciu RTG lekarz dopatrzył się poza skręceniem również ułamanego kawałka kości i dał skierowanie na leczenie operacyjne. Na oddziale jednak powiedziano mi, że ten "kawałek kości" to zwapnione więzadło po starym skręceniu. Faktycznie, takie skręcenie miało miejsce 10 lat temu. Nogę mi wsadzono z powrotem w szynę, po zdjęciu starej przed kontrolą próbowałem wykonać jakieś ćwiczenia, ale nie wyglądało to dobrze. Wczoraj kontrolnie ściągnąłem szynę i jest dużo lepiej. Mogę postawić nogę bez problemu w wykroku, z lekkim bólem na równi z drugą nogą. Jednak jest bardzo duży obrzęk na achillesie, taki bardzo twardy, coś jakby limfatyczny i achilles jest strasznie spięty, boli przy rozciąganiu. Obrzęk na kostce i stawie dużo mniejszy. Można nogą poruszać na boki, dookoła, można pompować, mogę na niej stanąć, jednak wspieram się. Zrobienie normalnego kroku póki co raczej niemożliwe. Nie robiono mi USG, generalnie jestem średnio zadowolony z leczenia w ramach NFZ. Zdaję sobie sprawę z rehabilitacji, uprawiam sport na wysokim poziomie i zależy mi na pełnej sprawności. Czy wg Państwa opinii i przekazanych informacji mogę już zacząć jakieś ćwiczenia z fizjoterapeutą? Jakie zabiegi fizykalne był by tutaj wskazane i czy te zabiegi można łączyć? Np. krioterapię z polem magnetycznym? Nie określono stopnia skręcenia, nie wiem co z więzadłem, jednak jak na zwykłe skręceniem, to proces gojenia trwa zbyt długo. Druga sprawa, to czy ten widoczny na zdjęciu zwapniony kawałek więzadła wymaga usunięcia? Przed skręceniem nic mnie w nodze nie bolało. Jak długo może jeszcze potrwać gojenie się urazu i kiedy będę mógł normalnie chodzić i trenować?
Z góry dziękuję za porady :)
Witam.
Jeżeli można już zdjąć łuskę to jest to najlepszy moment na rozpoczęcie rehabilitacji. Z opisu podejrzewam że obecnie główny problemem bólu i ruchomosci jest wywolany przez długiegie unieruchomienie. Wymaga to sporej pracy manualnej która może być oczywiście wspierana poprzez zabiegi fizykalne jak pole laser czy krioterapia. Jednakże kluczową rolę odgrywa współpraca z terapeutą oraz dobór odpowiednich ćwiczeń. Co do zwapnialego fragmentu uważam że na chwilę obecną nie da się stwierdzić czy wymaga to usunięcia. Wskazaniem do takiej operacji byłby ból albo konflikt wywoływany przez ten fragment. Jeżeli staw skokowy powróci do pełni sprawność i bez bólu, operacja nie będzie potrzebna. Podsumowując radzę jak najszybciej rozpocząć terapię manualną wspartą fizykoterapia i być może kinezjotaping. Terapeuta też ustali od jakich ćwiczeń należy zacząć i będzie kontrolował stopień trudności adekwatny do stanu stawu skokowego.
Pozdrawiam Daniel de Laurans

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, może Pan zacząć ćwiczyć a więc rehabilitację nogi z fizjoterapeutą.
Cel - aby zapobiec przykurczom i powikłaniom po unieruchomieniu oraz przywrócić jej sprawność.
Zaś na noc i do chodzenia polecam unieruchomienie.
Plus fizykoterapię
Michałowicz Pozdrawiam.

Eksperci

Łukasz Kwiatoń

Łukasz Kwiatoń

Fizjoterapeuta

Rybnik

Anna Piwowarska

Anna Piwowarska

Fizjoterapeuta

Łódź

Izabela Jurkian

Izabela Jurkian

Fizjoterapeuta

Łapy

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Dariusz Waśniowski

Dariusz Waśniowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 50 pytań dotyczących usługi: skręcenie stawu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.