Witam serdecznie, Ile procent genów i temperamentu ma udział w tworzeniu się światopoglądu (m. in

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,

Ile procent genów i temperamentu ma udział w tworzeniu się światopoglądu (m. in. pesymistycznego u "chorej" lub "zdrowej" psychicznie osoby;
zdaje się, że inne czynniki różnicują zdrowie od schorzeń)?
Dzień dobry, faktycznie badanie tego typu cech jest dość trudne, co nie oznacza, że niemożliwe. W gruncie rzeczy podjęto próby dokładnego, procentowego określenia udziału genów w przejawianiu optymistycznego podejścia do życia - tego typu badania prowadzi się głównie na jednojajowych bliźniętach rozdzielonych przy urodzeniu, które wychowywały się w różnych warunkach, a są genetycznie identyczne. W badaniu z 2009 roku "Genetic and environmental influences on optimism and its relationship to mental and self-rated health: a study of aging twins" wykazano, że addytywne czynniki genetyczne wyjaśniały 36% zmienności, jeśli chodzi o optymizm.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć wpływ genów jest znaczący, istotny jest także wpływ środowiska. Wśród ekspertów toczy się ciągła debata na temat roli genetyki w kształtowaniu psychiki.
Pozdrawiam serdecznie
Inteligencja - proges do średniej (głupsi rodzice będą mieli mądrzejsze dzieci; regres do średniej (inteligenyni rodzice będą mieć "głupsze") dzieci. Oczwiście głupi/mądry dla uproszczenia..

Jeżeli chodzi o dziedzicznosc chorob psychicznych to jest ona całkiem wyoska i najwyższa przy schizofrenii i depresji, w przypadku zaburzeń osobowości borderline dziedziczy się najczęciej.

NAJWAŻNIEJSZE jest zrozumienie, że geny to pewien zestaw który MOŻE ale NIE MUSI być aktywowany przez czynniki środowiskowe.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.