Witam serdecznie, jakie jest wyjaśnienie, że chory na ostre zaburzenia depresyjne i lękowe nienawidz

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, jakie jest wyjaśnienie, że chory na ostre zaburzenia depresyjne i lękowe nienawidzi traum i zła,które przechodzi a jednocześnie ogląda horrory i sceny pokrewne z traumami?
Dzień dobry,

to bardzo indywidualna kwestia, ale jednym z wyjaśnień może być chęć powtarzania danego zdarzenia, tak aby wreszcie mogły zostać przeżyte i przepracowane wszystkie trudne emocje z nim związane (one powodują zaburzenia). To naturalny mechanizm psychiczny, który każdy ma. Właśnie na nim opiera się psychoterapia.

W razie potrzeby proszę śmiało pisać, doprecyzuję swoją odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Według Freuda, dążenie do śmierci wiąże się z jego koncepcją popędu śmierci (tzw. Thanatos). Freud w swojej późniejszej teorii zakładał, że obok popędu życia (Eros), który napędza nas do przetrwania, rozwoju i tworzenia więzi, istnieje również siła destrukcyjna – popęd śmierci. Thanatos dąży do powrotu do stanu „nieożywionego” – do absolutnego spokoju, rozkładu, a nawet zniszczenia siebie.

W przypadku osoby zmagającej się z ciężką depresją czy lękiem, popęd śmierci może manifestować się w autodestrukcyjnych myślach, dążeniu do unikania bólu psychicznego poprzez fantazje o śmierci. Oglądanie horrorów lub konfrontowanie się z obrazami przemocy mogłoby więc, według tej teorii, być nieświadomym sposobem zbliżania się do tych destrukcyjnych impulsów – próbą ich zrozumienia lub oswojenia.

Psychoterapia psychodynamiczna mogłaby pomóc zrozumieć, jak te destrukcyjne popędy wpływają na wewnętrzne życie pacjenta i jak z nimi pracować, aby nie przejęły kontroli nad jego codziennością.

Z poważaniem,
Katarzyna Krzykowska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.