Witam serdecznie, jeśli ma się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia depresyjne i zaburzenia

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, jeśli ma się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia depresyjne i zaburzenia osobowości, zaburzenia psychosomatyczne bardzo uciążliwe i jeść się po głębokich traumach to na czym powinna polegać w pierwszej kolejności psychoterapia? - tzn. chodzi o kolejność podejmowanie oddziaływania psychoterapeutycznego?
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, depresyjne i psychosomatyczne mogą wynikać z zaburzenia osobowości (być wtórne w stosunku do niego) jak również z przeżytych traum. Samo zaburzenie osobowości także może rozwijać się na podłożu bolesnych doświadczeń, których jednostka doświadczyła. Polecam zgłosić się na konsultację do psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym, który skupia się na leczeniu zaburzeń osobowości oraz wynikających z nich innych zaburzeń. Po kilku spotkaniach konsultacyjnych mających na celu zorientowanie się w naturze problemów, które zgłasza pacjent, terapeuta zaproponuje odpowiednią formę leczenia.

Kolejność oddziaływań terapeutycznych zależy od wielu czynników. W kontakcie z psychoterapeutą wspólnie ustalacie to czym należy najpierw się zaopiekować. Zazwyczaj kolejność dostosowuje się do potrzeby Pacjenta, możliwości, tempa , zaangażowania. Nie bez znaczenia jest również nurt terapeutyczny, w którym pracuje specjalista. Ważne aby w pierwszej kolejności zająć się objawami, które utrudniają proces terapeutyczny. Np jeśli Pacjent zmaga się z uciążliwymi objawami utrudniającymi wgląd czy myślenie abstrakcyjne to najpierw pracujemy nad stabilizacją , minimalizacją, wyeliminowaniem tegoż objawu. Potem pogłębiamy proces . Pozdrawiam.