Witam serdecznie; okropna trauma może spowodować blokady niektórych emocji trudych, a inne także tru

2 odpowiedzi
Witam serdecznie; okropna trauma może spowodować blokady niektórych emocji trudych, a inne także trudne (wynikające lub nie z zaburzeń depresyjnych) pozostawić z powodu niższych energetycznie kosztów psychicznych) aby dalej przetrwać na tym świecie?
Dzień dobry,
w sytuacji traumy występują blokady emocjonalne. Osoby, które jej doświadczają mówią często, że czują pustkę, że są odcięte od swoich emocji. Ten stan nazywamy dysocjacją. W mniej ekstremalnych sytuacjach można czuć emocje w ciele, ale nie umieć ich nazwać. Emocje zostały wyparte, a do głosu dochodzi mózg gadzi (odpowiedzialny za podstawowe reakcje), uruchamiając pierwotne mechanizmy obronne.
Zapraszam do kontaktu z psychologiem. W wyrażaniu emocji może pomóc też praca z ciałem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak, traumy mogą wpływać na zdolność do doświadczania i wyrażania emocji w różny sposób. Blokady emocjonalne stanowią formę obrony psychicznej, w której jednostka unika lub ogranicza dostęp do pewnych emocji, aby chronić się przed bólem, lękiem lub przytłaczającymi przeżyciami związanymi z traumą. Jest to rodzaj adaptacyjnej strategii przetrwania, która może pomóc jednostce radzić sobie z trudnymi doświadczeniami. W terapii trauma jest często skupiona na odblokowywaniu tych emocji, umożliwiając jednostce bezpieczne i kontrolowane doświadczanie oraz przetwarzanie trudnych uczuć. Profesjonalna pomoc psychologiczna może być istotna w procesie pracy nad blokadami emocjonalnymi i pomocy jednostce w ponownym nawiązywaniu związku z własnymi emocjami w sposób zdrowy i adaptacyjny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.