Witam serdecznie! Ostatnio dostrzegłem, że przez ostatnie lata traktowałem alkohol jako złoty środek

5 odpowiedzi
Witam serdecznie! Ostatnio dostrzegłem, że przez ostatnie lata traktowałem alkohol jako złoty środek na rozładowanie stresu. Po trudnym dniu w pracy „setka” na rozluźnienie. Po ciężkiej rozmowie z rodzina „setka” na rozluźnienie itp. Nie zaniedbywałem obowiązków, mam dobre stanowisko, dość dobrze zarabiam - wiąże się to ze stres. Ostatnie rozstanie w życiu prywatnym spotęgowało ucieczkę w alkohol. W trakcie pandemii pojawiał się codziennie i w większych ilościach. Pandemia odbiła się na mnie również stresowo w pracy, co jeszcze spotęgowało sytuację. Zastanawiam się czy to nie problem alkoholowy. Do jakiego specjalisty powinienem się zgłosić najpierw?
Dzień dobry, po pierwsze gratuluję pierwszego kroku, czyli uznania, że w jakimś stopniu problem alkoholowy się w Pana życiu pojawił i poszukuje Pan odpowiedniej pomocy w tym kierunku. Następnym krokiem może być poszukanie w najbliższej okolicy psychoterapeuty uzależnień bądź ośrodka leczenia uzależnień, są również grupy wsparcia.
Trzymam kciuki za szybki powrót do formy.
Pozdrawiam serdecznie,
Sandra Sztajerwald-Reglinska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Najlepiej zgłosić się do specjalisty terapii uzależnień. Osobiście na pierwszej wizycie przeprowadzam wywiad diagnostyczny oraz diagnozę wg ICD10, co pozwala sprawdzić czy problem występuje i jakie jest jego nasilenie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, zauważanie u siebie problemu i skierowanie pytania w kontekście udzielenia sobie pomocy to bardzo dużo. Regulowanie emocji oraz rozładowywanie stresu substancją chemiczną jaką jest alkohol jest sygnałem alarmującym. Warto w tym wypadku udać się do Psychologa albo Psychoterapeuty od uzależnień w celu zdiagnozowania źródła takiego zachowania i skorzystania akurat z tego typu mechanizmu ,,radzenia sobie''. Na taką wizytę można udać się osobiście lub zdalnie, warto jednak zrobić to jak najszybciej, być w pełni trzeźwym. To może nie być łatwa rozmowa i warto mieć tego świadomość, aby po niej nie wracać do schematu, który został opisany w pytaniu. Jest jednak ona bardzo potrzebna i ważna, aby rozpocząć życie, które będzie Pana satysfakcjonowało.
Dzień dobry, używanie alkoholu do redukowania nieprzyjemnych, trudnych stanów psychicznych, bardzo często związane jest z tzw. piciem ryzykownym. Ilości alkoholu, jaki można w tym czasie spożyć rosną, maleją także kace i często zmienia się sposób picia. Wiele osób uzależnionych zgłasza, że nie potrzebują już towarzystwa do picia i w zasadzie okazja i przyczyna znajdują się same.
To, że zauważa Pan problem i zwraca się z pytaniem o to, co może zrobić dla siebie- jest pierwszym krokiem ku zmianie. Warto skontaktować się z terapeutą uzależnień, lub psychoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z tematem uzależnienia i rozpocząć drogę ku trzeźwości - oczywiście, jeśli taka będzie Pańska wola i decyzja.
Alkoholizm jest chorobą postępującą i zatrzymanie spirali przed wejściem w ostrą fazę "chroniczną" podnosi Pana szanse na powrót do zdrowego, harmonijnego życia. Warto to zrobić dla siebie.
Pozdrawiam serdecznie, życząc tego, co potrzebne u progu nowego roku.
Z opisu Pana sytuacji wynika, że alkohol stał się dla Pana środkiem do radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Nawet jeśli obowiązki nie były zaniedbywane, a pozycja zawodowa jest stabilna, regularne i zwiększające się spożycie alkoholu, szczególnie w odpowiedzi na stres, może sugerować problem alkoholowy.

Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że mężczyźnie często najtrudniej jest powiedzieć jedno słowo – "pomocy". Pan już to zrobił, co jest pierwszym, najważniejszym krokiem na drodze do poprawy zdrowia i jakości życia.

W pierwszej kolejności powinien Pan zgłosić się do terapeuty uzależnień. Specjalista ten pomoże zdiagnozować problem, ocenić jego nasilenie oraz opracować plan terapii dostosowany do Pana potrzeb. Terapeuta uzależnień może również skierować Pana do innych specjalistów, jeśli będzie to konieczne, np. do psychologa, psychiatry czy grupy wsparcia.

Proszę pamiętać, że podjęcie tego kroku to akt odwagi i troski o siebie. Skontaktowanie się z terapeutą uzależnień może być początkiem drogi ku lepszemu, zdrowszemu życiu.

Życzę Panu powodzenia i siły w podjęciu dalszych kroków.

Eksperci

Aleksandra Bieniasz

Aleksandra Bieniasz

Psychoterapeuta

Gdańsk

Agnieszka Staroszczyk-Susłowicz

Agnieszka Staroszczyk-Susłowicz

Psychoterapeuta

Wrocław

Marzena Szymańska

Marzena Szymańska

Psychoterapeuta

Ostrołęka

Marzena Szczepaniec

Marzena Szczepaniec

Psychoterapeuta

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.