Witam serdecznie! Ostatnio dostrzegłem, że przez ostatnie lata traktowałem alkohol jako złoty środek

5 odpowiedzi
Witam serdecznie! Ostatnio dostrzegłem, że przez ostatnie lata traktowałem alkohol jako złoty środek na rozładowanie stresu. Po trudnym dniu w pracy „setka” na rozluźnienie. Po ciężkiej rozmowie z rodzina „setka” na rozluźnienie itp. Nie zaniedbywałem obowiązków, mam dobre stanowisko, dość dobrze zarabiam - wiąże się to ze stres. Ostatnie rozstanie w życiu prywatnym spotęgowało ucieczkę w alkohol. W trakcie pandemii pojawiał się codziennie i w większych ilościach. Pandemia odbiła się na mnie również stresowo w pracy, co jeszcze spotęgowało sytuację. Zastanawiam się czy to nie problem alkoholowy. Do jakiego specjalisty powinienem się zgłosić najpierw?
Dzień dobry,
Przedstawił Pan sytuację, w której od dawna reguluje Pan emocje sięgając po alkohol. Picie każdego dnia oraz momenty picia w większych ilościach to kolejne oznaki że problem może być poważny. Fakt, że zauważa Pan jego istnienie to bardzo dużo. Jeśli jest Pan zmotywowany i gotowy żeby przyjrzeć mu się dokładniej, właściwym specjalistą będzie terapeuta uzależnień (choć są też specjaliści pracujący konkretnymi technikami, nie będący certyfikowanymi terapeutami uzależnień). Na portalu ich nie brakuje, więc z pewnością znajdzie Pan odpowiednią osobę. Powodzenia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
na wstępie gratuluję, że dostrzegł Pan problem i szuka pomocy. To duży zasób, że wykazuje Pan chęć pracy nad trudnością.
Opcji kierunku działania jest kilka- terapeuta uzależnień, psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo- behawioralnym lub najlepszą opcją będzie połączenie obu specjalności- terapeuta uzależnień będący jednocześnie psychoterapeutą poznawczo- behawioralnym.
Trzymam za Pana kciuki!
Pozdrawiam serdecznie, Żaneta Szczerba
Dzień dobry,

trudność, którą Pan opisuje to najprawdopodobniej uzależnienie od alkoholu. Alkohol w Pana życiu ma rolę regulatora emocji. W takim przypadku może pojawiać się mechanizm błędnego koła. Gdzie po chwilowej uldze po wypiciu alkoholu występuje poczucie winy, że znowu Pan sięgnął po trunek. Co może wiązać się z obniżonym nastrojem i by ponownie poczuć się lepiej sięga Pan po alkohol. By przerwać ten źle wpływający mechanizm na Pana nastrój, polecam Panu trening DBT oraz nawiązanie współpracy z terapeutą uzależnień lub specjalistą, który pracuje w podejściu poznawczo-behawioralnym. W trakcie spotkań specjalista pokaże Panu, że są zdrowsze metody regulacji emocji. Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie przydatna i pomoże w odszukaniu rozwiązania Pana problemu. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu na czacie.

Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Tylek
Dzień dobry, moment w którym sięgamy po alkohol częściej niż dotychczas a powodem tego jest regulacja emocji, jest sygnałem alarmowym, który należy skonsultować ze specjalistą. W takim przypadku najlepiej udać się do Psychologa albo Psychoterapeuty specjalizującego się w uzależnieniach. Na takim spotkaniu dowie się Pan jaka jest obecna sytuacja w kwestii nadużywania alkoholu i jakie podjąć dalsze kroki, aby uwolnić się od tego problemu, otrzyma Pan również narzędzia do pracy z emocjami i stresem, które nie będą wymagały picia alkoholu. Życzę dużo siły! Pozdrawiam :)
Sugeruję wizytę: Bezpłatna konsultacja wstępna - telefoniczna
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
To, co Pan opisuje, wskazuje na nałogową regulację emocji, czyli sięganie po alkohol jako sposób radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami. Codzienne spożywanie alkoholu oraz zwiększanie jego ilości w odpowiedzi na stres mogą sugerować rozwijający się problem. Choć może Pan nie zauważać bezpośredniego wpływu na swoje obowiązki zawodowe, warto zastanowić się, czy alkohol nie oddziałuje negatywnie na inne aspekty życia, takie jak relacje z bliskimi czy ogólne samopoczucie.

Zdecydowanie warto skonsultować się z terapeutą uzależnień, który pomoże Ci zrozumieć, jak alkohol wpływa na Twoje życie oraz opracować strategie radzenia sobie ze stresem bez sięgania po alkohol. Indywidualna terapia może być bardzo pomocna w pracy nad emocjonalnymi i psychologicznymi aspektami Twojego życia, które mogą przyczyniać się do nadmiernego spożywania alkoholu.

Dodatkowo, warto rozważyć udział w grupach wsparcia. Uczestnictwo w takich grupach daje możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi osobami, które przechodzą przez podobne trudności, co może być niezwykle wspierające i motywujące.

Eksperci

Kamil Jarmoszuk

Kamil Jarmoszuk

Psycholog

Olsztyn

Anna Kochanowska

Anna Kochanowska

Psychiatra

Białystok

Monika Kołakowska

Monika Kołakowska

Psychoterapeuta

Warszawa

Aleksandra Łukasiewicz

Aleksandra Łukasiewicz

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Jerzy Cyran

Jerzy Cyran

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Agnieszka Stachura

Agnieszka Stachura

Psychoterapeuta

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.