Witam serdecznie. Proszę bardzo mi wyjaśnić co to znaczy, że psychologicznie emocje, uczucia, etc. s

3 odpowiedzi
Witam serdecznie. Proszę bardzo mi wyjaśnić co to znaczy, że psychologicznie emocje, uczucia, etc. są subiektywne w jakimś sensie? (tj. chory na depresję lub zdrowy gdy się żle czuje na obiektywny jakiś dramat, to przecież sytuacja dramatyczna nie wymyślona subiektywnie...)
Zrozumiałam, że masz wątpliwość czy uczucia lub emocje można określić jako subiektywne doświadczenie - jesli dotyczą człowieka zdrowego i jest to reakcja na realny problem, sytuację.
Np: utrata pracy.
Dla jednych będzie dramatem, bo nie widzą wyjścia z sytuacji. Widzą niespłacone kredyty, brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom itp., a inni odetchną z ulgą , bo nie lubili tej pracy i teraz mają więcej czasu, aby rozejrzeć się za nowymi możliwościami.
Sytuacja ta sama ( utrata pracy) odczucia i emocje zupełnie różne, a więc subiektywne (właściwe dla danej osoby).
Dotyczą osoby a nie sytuacji. Każdy z nas ma inne możliwości, wiedzę, wsparcie i to w jak zinterpretujemy sytuację, której doświadczamy będzie zależała od wielu czynników.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, dziękuję za ciekawość i pytanie! Faktycznie, część teorii psychologicznych skupia się na kwestii: czy to sytuacja wywołuje u nas dane emocje czy to raczej interpretacja sytuacji w przeważający sposób wpływa na pojawiające się w nas później uczucia. Kwestię tą można zobrazować lepiej, wyobrażając sobie przykładową sytuację: dostajesz sms z wiadomością, że Twój znajomy odwołał spotkanie. Założ, że pomyślisz w tym momencie ,,odwołał spotkanie bo tak naprawdę mnie nie lubi''. Jakie emocje się w Tobie najprawdopodobniej pojawią? A teraz załóż, że po otrzymaniu takiej wiadomości pomyślisz: ,,fajnie, że odwołał, wolę spotkać się dzisiaj z moim partnerem''. Jakie uczucia teraz się pojawią? Sytuacja pozostaje więc ta sama (odwołanie spotkania) ale pojawiające się odczucia i emocje, w zależności od obenych u nas myśli i potrzeb mogą być zupełnie inne. Każdy z nas jest odrębnym bytem, który innaczej nazywa pewne rzeczy, inaczej rozumie, ma inne cechy charakteru, inne umiejętności, wiedzę i bagaż doświadczeń, które finalnie będą w pewnym stopniu wpływały na postrzeganie różnych sytuacji. Taka subiektywna interpretacja nie jest zależna tylko od obecności zdrowia czy zaburzenia psychicznego, chociaż faktycznie grupa teorii psychologicznych zwraca szczególną uwagę na pewne zniekształcone postrzeganie u osób zmagająych się z różnymi problemami. I tak na przykład osoby borykające się z depresją, mogą w pewien automatyczny sposób nadawać bardziej negatywne znacznia i interpretacje dla przydarzających im się sytuacji. To co warte podkreślenia to jednak fakt, iż mimo dużego wpływu naszych myśli na spotykające nas wydarzenia, istnieją sytuacje, które raczej większość ludzi ocenić może jako złe czy zagrażajace i po prostu nie powinno się bagatelizować czy pozbawiać rangi wydarzeniom, które są dla nas trudne. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu!
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
oznacza to, że emocje są związane z indywidualnym doświadczeniem jednostki i zależą od tego, w jaki sposób odbiera ona zaistniałe fakty i jakie nadaje im znaczenie. W związku z tym w odpowiedzi na pojawiający się obiektywnie bodziec (zdarzenie, sytuację) każdy z nas reaguje emocjonalnie w nieco inny sposób, a zróżnicowanie to wynika z naszych wcześniejszych doświadczeń i przeżyć oraz z powstałych na tej podstawie interpretacji, przekonań i ocen.
Niemałą rolę w kształtowaniu się indywidualnej reakcji emocjonalnej odgrywają również czynniki osobowościowe, neurobiologiczne, hormonalne, a także ogólna kondycja psychofizyczna (dobrostan) jednostki.

Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.