Witam serdecznie. Proszę bardzo o odpowiedż psychologa klinicznego: czy lęk ougólniony może tr

3 odpowiedzi
Witam serdecznie.

Proszę bardzo o odpowiedż psychologa klinicznego:

czy lęk ougólniony może trwać dwa dni, później wcale lub do połowu dnia, następnie wcale i to wszystko w okresie odstępu kilku dni z różnymi kobinacjami zmiennymi okresowo (nierównomierne kobinatoryki okresy trwania i odstępów tego lęku dodatkowo z elementami fobii)?
Chętnie odpowiedziałbym na to pytanie, ale że nie jestem psychologiem klinicznym to na nie nie odpowiem :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Lęk uogólniony charakteryzuje się ogólnym poczuciem niespecyficznego lęku i zamartwianiem się ewentualnymi złymi wydarzeniami. Często występuje rozbieżna perspektywa: z jednej strony pacjent chce odczuwać ulgę wchodząc w schemat zamartwiania się, by być przygotowanym na każdą ewentualność, a z drugiej strony wie, że zamartwianie się mu nie służy. Natomiast fobia charakteryzuje się objawami w związku z możliwością znalezienia się w sytuacji, która ją wywołuje lub odczuwaniem wysokiego poziomu lęku czy paniki, gdy sytuacja wywołująca fobię się realnie wydarza. Aby dokładniej odpowiedzieć na postawione pytanie, warto razem ze specjalistą omówić konkretne objawy, które pojawiają się w podanych odstępach czasowych, by dokonać różnicowania w diagnozie.
Z życzeniami dbania o siebie,
Iwona Łaskarzewska,
Psycholog
Witam serdecznie. Opisane przez Panią objawy wskazują na zmienny charakter lęku, który może przybierać różne nasilenie i trwanie w zależności od sytuacji lub wewnętrznych czynników psychicznych. Lęk uogólniony zazwyczaj charakteryzuje się przewlekłym i stałym poczuciem napięcia, jednak możliwe są okresy remisji lub zmniejszenia intensywności objawów. Zmienność, o której Pani wspomina, może być związana z wpływem czynników środowiskowych, fizycznych (np. poziom stresu, zmęczenie) lub współwystępowaniem innych zaburzeń, takich jak fobia. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować okoliczności, które towarzyszą pojawieniu się i ustępowaniu lęku, co może pomóc w identyfikacji wzorców. Zalecam konsultację z psychologiem lub psychiatrą, aby dokładnie ocenić sytuację i dobrać odpowiednie metody wsparcia. Jeśli lęk utrudnia codzienne funkcjonowanie, istotne może być wdrożenie terapii poznawczo-behawioralnej lub innych form pomocy.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.