Witam serdecznie, proszę o rzetelną informację nt łaczenia magnezu z wapniem, większość zrodel podaj

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, proszę o rzetelną informację nt łaczenia magnezu z wapniem, większość zrodel podaje, ze sa to antagoniści,ale ich stosunek w organizmie powinien byc 2: 1, czy dobrze rozumiem, ze mogę przyjąć do śniadania 300mg wapnia i 150mg magnezu? czy jesli zachowam stosunek 2:1 tzn, ze mogę je przyjąć równocześnie? wszak takie połaczenia sa w dobrych wodach mineralnych, chociaz ostatnio ktos gdzies napisal, ze to sie wcale za super wlasnie nie przyswaja, pomocy bo idzie się pogubić, buziaki
Rozumiem Państwa frustrację związaną z różnymi rekomendacjami dotyczącymi stosunku suplementacji wapnia do magnezu. Należy podkreślić, że nie istnieje uniwersalny stosunek tych minerałów, który byłby idealny dla każdej osoby. Różnice w zaleceniach mogą wynikać z indywidualnych potrzeb metabolicznych, różnorodności diet, wieku, płci, stanu zdrowia, a także z przyjmowanych leków. Różnorodność zaleceń między specjalistami dietetyki może być rezultatem różnych doświadczeń, aktualności naukowych dowodów oraz preferencji określonych nurtów myślowych w medycynie i dietetyce. Zalecenia te ewoluują wraz z rozwojem wiedzy naukowej, co może prowadzić do różnic w opinii. Najczęściej spotykane stosunki wapnia do magnezu to 2:1 lub 1:1, przy czym stosunek 2:1 jest często rekomendowany w kontekście typowych diet zachodnich, które zwykle dostarczają więcej wapnia w porównaniu do magnezu. Natomiast stosunek 1:1 może być zalecany w sytuacjach, gdy występuje zwiększone zapotrzebowanie na magnez lub przy dietach, które są ubogie w ten minerał. Kluczowe jest dostosowanie suplementacji do rzeczywistej zawartości aktywnych form jonowych tych minerałów, co zapewnia optymalne korzyści zdrowotne i minimalizuje ryzyko niepożądanych skutków. Przy planowaniu suplementacji wapnia i magnezu w stosunku 2:1, należy kierować się ilością czystych jonów tych pierwiastków, dostosowując dawkowanie w oparciu o zawartość faktyczną aktywnych form biologicznych, a nie masę całkowitą soli. Jest to kluczowe dla zapewnienia optymalnych korzyści zdrowotnych oraz uniknięcia potencjalnego ryzyka związanego z nieprawidłową suplementacją. Zawsze zalecam konsultację z dietetykiem lub lekarzem, który pomoże dostosować suplementację do indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Stosunek wapnia 2: do magnezu 1. Na przykład, jeśli przyjmujesz 300 mg wapnia, odpowiednia ilość magnezu to około 150 mg, co odpowiada temu stosunkowi. Nie oznacza to, że musisz ściśle przestrzegać tej proporcji w każdym posiłku. Ważniejsze jest utrzymanie ogólnego balansu mineralnego w diecie. Na przykład, bardzo wysokie dawki wapnia mogą zmniejszać wchłanianie magnezu i vice versa.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.