Witam serdecznie... Proszę uprzejmie mi wyjaśnić czy bardzo wysoki wynik skali neurotyzmu w EPQ-R oz

2 odpowiedzi
Witam serdecznie... Proszę uprzejmie mi wyjaśnić czy bardzo wysoki wynik skali neurotyzmu w EPQ-R oznacza zaburzenie osobowości?
Dzień dobry. Niezależnie od wyniku, skali,czy też typu testu/ kwestionariusza żaden wynik nie jest od razu diagnozą, a jedynie stanowi wskazówkę do jej postawienia, aby postawić właściwą diagnozę potrzebny jest jeszcze dokładny wywiad i dopiero analiza całości pozwala na postawienie diagnozy. W tym przypadku,w EPQ-R, bardzo wysoki wynik na skali neurotyzmu jest istotnym wskazaniem do postawienia diagnozy o zaburzeniu osobowości, ale by to zrobić potrzeba dalszych badań i wywiadu psychologicznego.

Dzień dobry,
bardzo wysoki wynik na skali Neurotyzmu w kwestionariuszu osobowości nie jest podstawą do postawienia diagnozy o zaburzeniu osobowości ani żadnym innym zaburzeniu. Kwestionariusz osobowości może służyć wstępnemu poznaniu osoby i na tej podstawie, razem z innymi narzędziami (np. wywiadem czyli specjalną rozmową) pomóc specjalistce/specjaliście postawić hipotezy przydatne do celu diagnostycznego, na jaki się Państwo umówili. Hipoteza to taki wstępny pomysł na diagnozę, ale dla diagnozy kluczowe są nie hipotezy, a wnioski. Wnioski zaś to hipotezy zweryfikowane za pomocą odpowiednich narzędzi diagnostycznych, z perspektywy odpowiedniej teorii psychologicznej. Kwestionariusz, o którym mowa nie jest narzędziem, które samodzielnie pozwala na postawienie diagnozy o zaburzeniu osobowości, taka diagnoza musiałaby się opierać na wykorzystaniu także innych metod. Warto też wiedzieć, że "nie diagnozuje narzędzie, ale specjalista/specjalistka" - konieczna jest odpowiednia wiedza i umiejętności, aby z wyników różnych pomiarów wysnuć odpowiednie wnioski i postawić trafną diagnozę.
Pozdrawiam serdecznie