Witam serdecznie rozpoznano u mnie kiłę jakieś 3 lata temu i przez cały czas byłem pod kontrolą lek

1 odpowiedzi
Witam serdecznie
rozpoznano u mnie kiłę jakieś 3 lata temu i przez cały czas byłem pod kontrolą lekarza wyniki badań były już coraz lepsze 10.08.2020 miałem wynik FTA 1/450 VDRL 1:2 kolejną wizytę miałem w lutym tego roku a wyniki badań były FTA 1/1300 a VDRL 1:2 czy to oznacza że mogę mieć nawrót choroby. Mam 45 lat i dodatkowo cierpię na przepuklinę roztworu przełykowego oraz hemoroidy i od kilku dni mam wrażenie jak by mi wbijano szpilki w skórę za dwa tygodnie ie na pobranie krwi aby sprawdzić jeszcze raz wyniki.
Szanowny Panie,

FTA-abs nie jest testem służącym do monitorowania zakażenia, ani oceny skuteczności leczenia, ponieważ miana FTA - podobnie jak TPHA, pozostają często dodatnie do końca życia. (Laboratory diagnosis of sexually transmitted infections, including human immunodeficiency virus. (WHO), Geneva, Switzerland 2013). Podkreślają to też aktualne wytyczne leczenia kiły opracowane przez Międzynarodową Unię Chorób Przenoszonych Drogą Płciową (IUSTI), które w całości zostały przyjęte przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w 2016r. Testem służącym do monitorowania skuteczności leczenia są testy niekrętkowe (w Polsce używane są VDRL, RPR, USR, WR, jednak zawsze powinien być to ten sam test i wykonywany w tym samym laboratorium). Proponuję rozważyć zmianę lekarza, który prowadzi kontrolę leczenia.

Utrzymywanie się mian testów niekętkowych <1:4 przez ponad rok jest potwierdzeniem wyleczenia i nie wymaga kontynuacji monitoringu. Wg podanych informacji ma Pan na razie miano 1:2 dwukrotnie zmierzone w odstępie ok. 6 miesięcy.

Opisywane objawy najprawdopodobniej nie mają związku z przebytym zakażeniem, ale bez badania w gabinecie, dokładnego wywiadu i ew. kontroli neurologicznej trudno wyciągać jakiekolwiek wnioski.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV, PDIPDER

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.