Witam serdecznie, u Państwa na portalu jedna Pani ekspert dopytała się o szczegółowsze informacje w

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,
u Państwa na portalu jedna Pani ekspert dopytała się o szczegółowsze informacje w kwestii pytania, które sparafrazuje w jaki sposób można odróżnić potrzeby seksualne od nieseksualnych gdy są zaburzenia psychiczne?. Ogólnie można powiedzieć, że zdiagnozowania zaburzenia depresyjne i lękowe oraz zaburzenia osobowości mieszane. Natomiast w kwestii szczegółów dotyczącej sfery erotyki w tym kontekście najkrócej można powiedzieć, że zachowania erotyczne czyli masturbacja głównie występowała zazwyczaj w przebiegu ostrych sytuacji nerwicowych i ma charakter prawdopodobnie nerwicowy. Nie jest raczej impulsywna ani kompulsywna lecz występuje w tym samym czasie oraz zazwyczaj w tym samym miejscu jako forma eskapizmu na ogromne problemy różnego rodzaju i podłożu konfliktu wewnętrznego dotyczącego sprzeczności pomiędzy etyką religijną, a potrzebami i zakazem ich realizacji.
Z perspektywy psychologii, niezależnie od tego z czym się człowiek zmaga w zakresie zaburzeń psychicznych tzw. potrzeby seksualne u każdego mają na celu rozładowanie napięcia seksualnego (poprzez akt seksualny, jakąś inną czynność seksualną związaną z inną osobą czy masturbacja), a nieseksualne nie niosą ze sobą bezpośrednio rozładowania (sport, malowanie obrazu, pisanie opowiadania).
Z perspektywy psychoanalizy sprawa jest bardziej skomplikowana, bo pojawia się pytanie o satysfakcję (i jej powiązanie z seksualnością). jaką czerpie się z różnych działań nadmiarowych (np. seksualność tylko przez masturbację; kompulsywne jedzenie/głodzenie się; kompulsywne wydawanie/oszczędzanie pieniędzy; szybka jazda samochodem, itd.)
Ale szczegółowo można odpowiedzieć na te pytania tylko w konkretnym przypadku, zestawiając je z innymi kwestiami, które nurtują danego człowieka, z istotnymi przeżyciami z jego życia, etc.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten temat szerzej podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za to pytanie. Jest ono niezwykle istotne i wielowymiarowe, szczególnie w kontekście osób borykających się z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi i zaburzeniami osobowości.

Odróżnienie potrzeb seksualnych od nieseksualnych, szczególnie w sytuacji współwystępowania zaburzeń psychicznych, wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów:

Cel i funkcja zachowań erotycznych: Wspomniana potrzeba, jaką jest masturbacja, może pełnić funkcję radzenia sobie z napięciem czy stresem, a niekoniecznie wynikać z potrzeby seksualnej. W sytuacjach, gdzie pojawiają się nasilone objawy nerwicowe, aktywności te mogą mieć charakter ucieczki przed stresem (eskapizmu), co również może wynikać z konfliktów wewnętrznych, takich jak sprzeczności między osobistymi potrzebami a wyznawanymi wartościami.

Podłoże konfliktu wewnętrznego: Konflikt między osobistymi potrzebami a normami religijnymi, o którym Pani wspomniała, często prowadzi do wzmożonego poczucia winy lub lęku, co może wywoływać zachowania będące próbą rozładowania tego napięcia. W takich przypadkach terapia pomaga zrozumieć, co jest rzeczywistą potrzebą, a co jest reakcją na konflikt wewnętrzny lub sposób regulacji emocji.

Ocena impulsywności i kompulsywności: Jak Pani zauważyła, jeśli zachowania nie są impulsywne ani kompulsywne, lecz wynikają z potrzeby unikania silnych emocji, istnieje możliwość, że nie wynikają z pobudzenia seksualnego jako takiego, lecz z potrzeby złagodzenia napięcia. Przy zaburzeniach depresyjnych czy lękowych, zachowania te często pełnią funkcję tzw. mechanizmu obronnego lub ucieczkowego.

Rekomendowałabym rozważenie terapii indywidualnej, która pozwoliłaby przepracować konflikt wewnętrzny i odkryć, jakie potrzeby są autentycznie związane z seksualnością, a które wynikają z potrzeby regulacji emocji w sytuacjach stresowych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.