Witam serdecznie, w jaki sposób można rozpoznać agresję słowną, także tą ukrytą w tekście lub mowie

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, w jaki sposób można rozpoznać agresję słowną, także tą ukrytą w tekście lub mowie danej osoby? Chodzi oto, że gdy się jest w depresji można czytać lub oglądać różne rzeczy, które ewentualnie realniemogą działać ujemnie na psychikę a ich komunikat nie jest łatwy do rozpoznania od razu jednak szkodliwy.
Witam, rozpoznanie może nastąpić zgodnie
z modelem Ellisa:
sytuacja-myśli-emocje-ciało-zachowanie.

Nasze emocje są swego rodzaju sygnalizatorem, gdy ktoś przekracza nasze granice, nawet pod niewinnym płaszczykiem manipulacji. Czujemy, że coś jest nie tak w relacji z daną osobą.
W stanie depresji jest to trudniejsze do rozpoznania ponieważ jesteśmy pochłonięci negatywnymi myślami.
Pozdrawiam
Jolanta Suchłabowicz

Dzień dobry,

Nie ma jednoznacznego algorytmu na wykrywanie agresji w tekście mówionym czy pisanym. Z resztą to czy coś uznane zostanie za agresję czy nie to sprawa w dużej mierze interpretacji.

Agresja jest wtedy, kiedy ktoś świadomie i celowo narusza nasze granice, obraża nas, poniża, wytyka błędy itp.
Jeśli dane zachowanie nam się nie podoba, warto poprosić, aby druga osoba przestała go stosować. Jeśli nie nie zrobi tego i będzie kontynuowała, to możemy mówić już zdecydowanie o agresji.

Jak Pan sam zauważyłem emocje w depresji w dużej mierze zaburzają ocenę rzeczywistości. Pewne uwagi i komentarze może odbierać bardziej dotkliwie.
Depresja to stan chorobowy dlatego nie polecam zdawać się w takich kwestiach głównie na własnych osąd. Proszę omówić sytuacje z osobą bliską, pokazać jej tekst, który Pana frapuje, przywołać sytuację, w której ma Pan wrażenie, że został Pana zaatakowany.

Pozdrawiam i powodzenia!