Witam serdecznie, w jakim sensie uczucia u osoby chorej osoby są subiektywne, a w jakim sensie obiek

2 odpowiedzi
Witam serdecznie, w jakim sensie uczucia u osoby chorej osoby są subiektywne, a w jakim sensie obiektywne?
Dzień dobry. Uczucia subiektywne to te, które zauważa u siebie osoba chora. Obiektywne natomiast to te, które widzi u niej ktoś inny (psychiatra, terapeuta, domownik itd.). Np. osoba chora czuje się radosna, a obserwator dostrzega rozdrażnienie.
Ważne, aby dawać pierwszeństwo uczuciom subiektywnym nad obiektywnie obserwowanymi. To pacjent wie najlepiej co czuje, obserwator może jedyne się domyślać. Z drugiej strony zdarza się, że pacjent nie umie nazwać swoich uczuć. W takiej sytuacji specjalista może poprzez psychoedukację pomóc zdefiniować emocje pacjenta i dalej z nimi pracować (jeśli zachodzi taka potrzeba).
Mam nadzieję, że o to chodziło w pytaniu ;-)
Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Uczucia u osoby chorej, podobnie jak u każdej innej osoby, są subiektywne w sensie, że są indywidualnymi i osobistymi doświadczeniami emocjonalnymi danej jednostki. Subiektywność odnosi się do tego, że to, co dana osoba czuje, jest związane z jej własnymi doświadczeniami, przekonaniami, wartościami i perspektywą życiową. To, co dla jednej osoby jest źródłem radości, dla innej może być smutkiem, co podkreśla subiektywny charakter uczuć.

Z drugiej strony, uczucia mogą mieć pewne aspekty obiektywne, szczególnie w kontekście obserwowalnych reakcji fizycznych, behawioralnych i społecznych. Na przykład, jeśli osoba jest smutna, może wykazywać pewne zmiany w mimice twarzy, postawie ciała czy tonie głosu, co stanowi obiektywne oznaki smutku. Jednak nawet te obiektywne aspekty są interpretowane w kontekście subiektywnego doświadczenia danej osoby.

Podsumowując, uczucia są subiektywne, ponieważ są związane z jednostkowymi doświadczeniami i perspektywami, ale mogą również mieć pewne aspekty obiektywne, które można zaobserwować czy zmierzyć. Istotne jest uwzględnienie zarówno subiektywnych, jak i obiektywnych aspektów uczuć w procesie zrozumienia i wsparcia dla osoby przeżywającej trudności emocjonalne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.