Witam serdecznie. Wykryto u mnie szybko postępującą zaćme i stoje teraz przed dylematem samego zabie
1
odpowiedzi
Wykryto u mnie szybko postępującą zaćme i stoje teraz przed dylematem samego zabiegu. Jak poinformowała mnie Dr chorób oczu albo zabieg NFZ który refunduje soczewkę jedno-ogniskową albo prywatnie gdzie mam prawo wyboru za pieniądze między soczewką dwu-ogniskową a chyba wielo-ogniskową. O ile wiem że przy wyborze zabiegu na NFZ i tak będę potrzebować okularów z względu akomodacji ocznej o tyle przy prywatnym zabiegu, przy wyborze odpowiedniej soczewki, mam do 80% szans że okularów używać nie będę. Problem polega na tym, jak się dowiedziałem, że te z założenia lepsze soczewki, mogą być kłopotliwe. Są przypadki że pacjenci mają stały problem z percepcją ale interesuje mnie głównie inny czynnik. Wraz z wiekiem postępuje degradacja siatkówki ocznej no i ogolnie oka. I jakby coś się działo w przyszłości soczewki dwu-ogniskowe jest znacznje ciężej usunąć i mogą sprawiać wieksze problemy. Jak do wyglada z perspektywy lekarzy Okulistów? Można prosić o jakieś informacje?
Dane na mój temat: mężczyzna 33 lata nie przyjmuję żadnych leków, cisnienie oczu bardzo dobre, krzywa cukrowa dobrze. Zostaje tylko zaćma z względów genetycznych(z strony ojca i matki są przypadki zaćmy chociaż głównie z racji wieku) albo starcza.
Dane na mój temat: mężczyzna 33 lata nie przyjmuję żadnych leków, cisnienie oczu bardzo dobre, krzywa cukrowa dobrze. Zostaje tylko zaćma z względów genetycznych(z strony ojca i matki są przypadki zaćmy chociaż głównie z racji wieku) albo starcza.
Raz wszczepioną soczewkę bardzo rzadko usuwa się z oka, a zmiany zwyrodnieniowe siatkówki nie są wskazaniem do usunięcia soczewki. Z punktu widzenia okulisty do badania stanu siatkówki nie ma znaczenia typ wszczepionej soczewki. Rodzaj zastosowanej soczewki (jedno- lub wieloogniskowa) także nie ma wpływu na tempo rozwoju ewentualnych zmian w siatkówce. Można jedynie rozważyć kwestię czy wszczepiana soczewka jest tzw. soczewką żółtą (z dodatkowym filtrem), która jest najbardziej zbliżona do soczewki fizjologicznej (wszczepiane zarówno prywatnie jak i "na NFZ"), aczkolwiek jej praktyczna przydatność jest nadal kwestionowana.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.