Witam, seredecznie, jakiś czas temu pytałem o niedostosowany afekt i chodziło o pargelię. Jedna z od
2
odpowiedzi
Witam, seredecznie, jakiś czas temu pytałem o niedostosowany afekt i chodziło o pargelię. Jedna z odpowiedzi brzmiała parafrazując jeśli coś jest niezgodne z kulturą to jest poza normą tj. sugerowałoby schorzenie klinicznie jednak to nie jest zgodne z rzeczywistością dlatego, że w jednym kraju (Polsce) po pierwsze kultura nie jest jednolita lecz w jej obrębie są różne nurty i trendy, po drugie są osoby o odmienych zwyczajach, po trzecie kultura może być czynnikiem precypitującym, patoplatycznym, wyzwalającym zaburzenia - i w tym ostatnim za normę społeczną nie uzna np. katolik, że można dokonać obrzezania tradycyjnego małych dziewczynek w Somalii, itd. Sfera afektywna nie może być patologizowana ponieważ dyktatura jakiegoś dominującego trendu kulturowego to narzuci innym. - jest w dodatku psychiatria kulturowa i pojęcie transgresji opierającej się takim działaniom dla korzyści psychologicznych i rozwoj osoby, itd. Pytanie brzmi, które obiektywnie emocje, afekty są patologiczne w danej sytuacji (mając na względzie powyższe uwagi)?
Emocje nie są ani dobre ani złe. Po prostu są. Nad tym co czujemy pochylamy się wtedy kiedy wchodzi w grę cierpienie wywołane odczuciami mogącymi się wydawać nieadekwatne. Wówczas warto przeanalizować czym wywołane są emocje, jakie myśli im towarzyszą, jakie zachowania wywołują. Jeśli zaś chodzi o czysto akademickie rozważania, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od kontekstu, a czynnik kulturowy zdaje się być jedną z istotniejszych.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten temat szerzej podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.